село Орява

райцентр Сколе

облцентр Львів

Найрейтинговіші населені пункти району

  1. Орява
  2. Нижня Рожанка
  3. Корчин
  4. Сколе
  5. Верхнячка
  6. Хащованя
  7. Головецько
  8. Тухля
  9. Верхня Рожанка
  10. Труханів

Див. далі...

Вітаємо нових учасників Оряви

Анонімно

Підписка на оновлення сторінки

Додайте та налаштуйте сповіщення на свій е-мейл

Перейти

Останні фото

Орява - Останні фото
Орява - Останні фото
Орява - Останні фото
Орява - Останні фото
карта місцевості

Обрані записи

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села – 2

На протязі двох місяців хребет Дзвенів і висоти перед Козьовою були об’єктами запеклих, але безрезультатних атак німецьких військ. Одна тільки 1-а Фінляндська стрілецька бригада Обручева за перші півтора місяці своїх боїв в Карпатах відбила тут до 60 атак противника. Атаки на висоту 992 в лютому і березні відбувалися майже щоденно. Німецьке командування буквально завалило схили хребта Дзвенів і висот перед Козьовою трупами своїх солдатів. Проте зламати опір російських фінляндських стрілків противнику так і не вдавалося.
Ось як описує один з епізодів цієї битви О.І. Верховський, в той час офіцер штабу 22-го армійського корпусу: «Оборону на висоті 992 поблизу Козювки зайняв батальйон 1-го Фінляндського стрілецького полку під командуванням підполковника Л.О. Янкевського, в складі 10 офіцерів і 800 стрільців. Батальйон, постійно знаходячись під ураганним вогнем артилерії противника, обороняв висоту на протязі двох діб і відбив за цей час велику кількість німецьких атак. Після зміни з гори зійшли командир батальйону, 1 офіцер і 16 стрільців; ще чоловік 50 було віднесено до лазарету. Решта назавжди залишились на висоті 992».

17 січня 2011

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села – 2

Відповідно до умов місцевості, сили 22-го корпусу були поділені на 5 бойових ділянок (колон). Ключове значення мала друга з правого флангу бойова ділянка, яку обороняла колона генерала М.А. Обручева – полки 1-ї Фінляндської стрілецької бригади і деякі інші піхотні частини (в різні моменти тут знаходились 146-й Царицинський, 237-й Грайворонський, 260-й Брацлавський піхотні і 22-й Туркестанський стрілецький полки). В смугу відповідальності колони Обручева входили східна частина хребта Дзвенів, долина р. Орява, села Орявчик, Козьова і навколишні висоти, насамперед вершина 922 (на австрійській карті позначена також як Дзвенів I) і гора Остріг, яка в російських документах того часу залишалася безіменною і позначалася, як «висота 1026 (в 3 верстах на південь від Козьови)». Село Козьову (в російських джерелах – Козювку), яке розташоване на шосе, що проходить долиною р. Орява, а потім долиною р. Опір, називали «ключом Лісистих Карпат». Гора Остріг панувала над цим шосе і над самою Козьовою. Найбільш запекла і жорстока боротьба в ході всієї компанії 1915 року на Стрийському напрямку відбувалася якраз за висоти 992 і 1026, і, відповідно, за Козьову.

17 січня 2011

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села – 2

9-11 січня 1915 року Південна армія перейшла в контрнаступ і почали тіснити росіян. Основними напрямками ударів військ союзників були Ужгород - Самбір і Мункач (Мукачів) – Стрий. 
На Стрийському напрямку з боку Росії проти Південної армії діяв так званий  Стрийський загін у складі 5-ти піхотних і 4-х козачих полків під командуванням генерала Володимира фон Альфтана. Його завданням (з яким він успішно справився) було стримати наступ Південної армії до підходу 22-го корпусу генерала фон ден Брінкена. 22-й корпус складався з 1-ї, 2-ї, 3-ї і 4-ї Фінляндських стрілецьких бригад, кожна в складі чотирьох двобатальйонних полків. Після підходу підкріплень наступ німецької Південної армії був зупинений на підступах до хребта Дзвенів і висоти Остріг. З лютого по початок квітня 1915 року основна лінія оборони російських військ 22-го корпусу проти Південної армії, протягом 75 верст, йшла з північного заходу на південний схід по гірському кряжу Дзвенів (протягом 10 км, найвища точка 1109 м), далі по лінії Остріг-Тухля-Магура-Сенечів-Вишків і потім по гірському хребті до Бескид Клаузе.

17 січня 2011

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села – 2
В роки Першої світової війни Орява на протязі кількох місяців була ареною кровопролитних боїв між австро-угорсько-німецькими і російськими військами.
Початок Великої війни (так називали Першу світову війну в міжвоєнний період) склався не на користь Австро-Угорської імперії. За серпень-вересень 1914 року російські війська завдали кілька відчутних поразок австро-угорській армії і захопили майже всю Східну Галичину і Буковину. В листопаді 1914 року російська армія оволоділа Карпатськими перевалами і вийшла на простори Закарпатської рівнини. На кінець грудня 1914 року загальне військове становище Австро-Угорщини було вкрай важким. Тому німецьке командування пішло назустріч просьбам свого молодшого партнера по військовій коаліції і прийняло рішення направити а Лісисті Карпати свої війська. Для операцій в Карпатах німецьким командуванням були виділені управління 2-го армійського корпусу, три дивізії піхоти: 1-а піхотна, 48-а резервна і 3-я гвардійська, а також 5-а кавалерійська дивізія. Ці з’єднання разом з австро-угорським корпусом генерала Петера фон Гофмана утворили змішану «Імператорську Німецьку Південну армію». До речі, в склад корпусу Гофмана входив Легіон Українських Січових Стрільців. Командуючим Південною армією був призначений генерал Олександр фон Лінзінген, видатний полководець Другого рейху.

17 січня 2011

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

В 1924 році на пожертви емігрантів - вихідців з Оряви, були відлиті три дзвони для нашої церкви. Великий дзвін подарували брати Ориняки, середній (ім'я дзвона 'Николай') - Дуб Микола, Романинець Ілько, Павкович Йосиф, Дуб Олекса і Дуб Юрко, малий (ім'я дзвона 'Лука') - Дуб Лука з дітьми, Винник Федір, ... Олекса і Хомович Семен. Під час війни дзвони були зняті з дзвінниці і заховані, щоб уникнути конфіскації. Великий дзвін був втрачений.

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

На початку 20-го століття багато жителів Оряви виїжджали на заробітки в США. Більшість з них працювала на вугільних шахтах в містечку Централія, штат Пенсильванія (Centralia, Pennsylvania). Першими заробітчанами з Оряви були Флюдович Филимон (1869-1922) і Дорош Юрко (1865 р.н.). 14 січня 1903 року на судні 'Майн' вони прибули в порт Нью Йорк. З 1903 року по 1920 рік в США виїжджали представники родин Брящеїв, Жуків, Дубів, Хомовичів, Довганичів, Гиричів, Данькевичів, Дмитрахів, Гордінців, Масинців, Щербановичів, Романинців, Митянських, Краснянських, Маринців, Лемкаловичів, Половковичів, Ориняків, Тимківих, Ладусів і деяких інші. Більшість з них залишились в США.

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

Наша церква була побудована в 1890 році Снігуром Лукою (1846-1928), який походив з Погара. Він уславився, як майстер дерев'яної монументальної архітектури і різьбяр. Його авторству приписують понад 30 церков, зокрема в Росохачі (1882), Гусному Вижному (1890), Маткові (1899), Климці (1925), а також церкву і іконостас в Кривому (1922).

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

Опис села Орява з географічного словника Королівства Польського і інших країв слов’янських (Slownik geograficzny Krolestwa Polskiego i innych krajow slowianskich. Tom VII. Warszawa, 1886):
Orawa, rus. Oriawa, wies, pow. stryjski, 56 klm. na pld.-zach. od Stryja, 23 klm. od sadu powiat. w Skolem, 6 klm. od urz. poczt. w Koziowej. Na pln.-zach. lezy Pohar, na pln.-wsch. Orawczyk i Koziowa, na wsch. Rykow, na pld.-wsch. Plawie, na pld.-zach. kol. Annaberg. Pln. czesc wsi przeplywa pot. Orawa, od pln.-zach. z Poharu na pld.-wsch. a potem na pln.-wsch. do Koziowej, i zabiera w obrebie wsi z obu bokow male strugi. Zabudowania wiejskie leza w dolinie Orawy. Na prawym brzegu wznosza sie lesiste gory: Kiczerka do 1128 mt. i Dauszki do 1058 mt. (znak triang.) na granicy pld.-zach., a na lew. brz. Zwiniow 985 mt. (znak triang.). Na pln.-wsch. granicy wznosi sie na praw. brz. Orawy Ostrog do 936 mt. Wlasn. wiek. (hr. Kinsky’ego) ma roli or. 29, lak i ogr. 8, past. 3, lasu 45 mr.; wl. mn. roli or. 1010, lak i ogr. 1681, past. 688, lasu 612 mr. W r. 1880 bylo 667 mk. w gminie (miezdy nimi 4 obrz. rz.-kat.). Par.rz.-kat. w Skolem, gr.-kat. w miejscu, dek. skolski, archidyec. lwowska. Do par. nalezy Pohar. We wsi jest cerkiew pod wez. s. Michala i szkola etat. 1-klas. i dwa mlyny: Dolisznyj i Horisznyj. Ludnosc nalezy do gorskiego rodu Tucholcow.

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

В 1791 році в Оряві народився Данкевич Лука, український поет,
громадянсько-культурний і церковний діяч. В 1820 році закінчив Львівську духовну семінарію. Служив священником УГКЦ в Плав'ю, Нижньому Синевідську, Ракові і Колимиї. В 1848-1849 роках був головою 'Руської ради' в Стрию. Один з організаторів Руського літературного товариства (1864) і бурси для бідних учнів в Коломиї. На літературному напрямку Лука Данкевич проявив себе, як поет і байкар. Свої поезії та статті він друкував у багатьох виданнях: в альманасі 'Вінок русинам на обжинки' (1847), в газетах 'Зоря Галицька', 'Новини', 'Вінок русинів', 'Голос народний', в збірнику 'Галичанин'. Він автор знаменитого у свій час вірша 'Гуцули в Парижу 1814 року' (більш відомого, як 'Коломия краща'). В тодішних читанках для дітей друкувалися його байки 'Вихор і буря', 'Жаба та місяць', 'Заєць з лисом', 'Осел та кінь', 'Огонь і вода', 'Язик і меч', 'Мудрий бик'... Літературну творчість Данкевича Луки високо оцінював Іван Франко.

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села
В 1740-х роках жителі села приймали участь в русі опришків під керівництвом Олекси Довбуша.

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

Вже буде сотки літ, як горіло сусідське село Погар: його спалили татари. Та й оповідают старі люди, що й наше село горіло. Річка несла попели і від того ставала сама чорна, ніби погоріла. Витікає вона з Роп'янки. А там, переказуют, колись була нафта. Може й нафта загорілася та текла долі водов. Здавалося, що горит ріка. Від того часу село назвали Орява (©Василь Сокіл. 'Писана криниця'. Легенди та перекази про оселі (частина 1).

23 листопада 2010

Скільський Олег, користувач 1ua
Олег Скільський
Тема: З історії нашого села

Перша письмова згадка про наше село, яке колись називалося Комарники, відноситься до 1574 року.

23 листопада 2010

Перейти
  • Питання-відповіді
  • Інтерв'ю
  • Зворотнє сортування
Юні дзюдоїсти Славутича провели тренувальний збір у Славському

Кадастрового реєстратора з Славського судитимуть за земельні махінації у курортному селищі

5 листопада 2024

У Сколівських Бескидах браконьєри вбили двох зубрів

30 жовтня 2024

У Сколівських Бескидах посадили 5 тисяч молодих дерев

28 жовтня 2024

Міноборони повернуло собі приміщення у Сколе вартістю 20 мільйонів гривень

23 жовтня 2024

Підтвердили загибель захисника із села Корчин Ігоря Свистуна

18 жовтня 2024

Відродження вітроенергетики України: Як чеські інвестори запустили ВЕС «Орів» попри війну

18 жовтня 2024

На Стрийщині встановлюють законність проведення земляних робіт у с. Славське

11 жовтня 2024

У Сколе водій Ford збив чоловіка на електричному кріслі колісному

24 вересня 2024

На підгодівлю зубрів у Сколівських Бескидах виділено 100 тисяч гривень

17 вересня 2024

В Славському колишній кадастровий реєстратор незаконно зареєстрував п’ять земельних ділянок

9 вересня 2024

  • Див. далі...
  • Коронавірус в Оряві, останні новини, статистика та вказівки для мешканців нашої держави.

    COVID-19, що називається новим коронавірусом, є небезпечною загрозою...
  • Можливості для студентів Оряви: грошова винагорода та перспективи для майбутнього

    Соціальний проект "Scholarship в Україні" запустив вже VI конкурс для...
  • Як працювати з реєстром боржників?

    Ми живемо вже в третьому десятилітті 21-го століття і питання відкритої інформації сприймається як цілком нормальне...
  • Сервіс покарання для порушників ПДД Оряви

    Weight in motion перекладається умовно «Вага в русі». Це сервіс від Укравтодору, покликаний...
  • Єдина база нотаріусів України

    Станом на 01 червня 2020 року в Україні зареєстровано 762 державних нотаріальних контори та 5744 приватних нотаріуса. Не така вже...
  • 7 способів перевірки та покращення води в домашніх умовах

    В умовах зростаючого дефіциту на воду ми підготовили декілька способів перевірки та покращення...
  • Чим найвигідніше опалювати будинки в Оряві?

    Питання енергетичної незалежності України досить часто перекликається з енергетичною самостійністю кожного...
Всі записи блогу

Цікаві статті

Відвідувачі села Орява

Див. далі...

Адмiнiстрація сторiнки

Поділіться сторінкою в соцмережах:

Інтерв'ю Вітаю Вас, я пропоную Вам пройти невелике опитування, щоб залишити свій слід в історії села

Чи знаєте Ви село Орява?
Так


  Закрити  
  Закрити