{Як заробити на сонячних панелях в селі?|Чи можна заробити на сонячних панелях в Джугастрій?|Чим варто встановлювати сонячні батареї в селі?|Чи вигідно встановлювати сонячні батареї в Джугастрій?}

Світова екологія, забруднення навколишнього середовища і парниковий ефект підштовхують суспільство до використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Уряди багатьох країн світу дають чіткі сигнали щодо розвитку «зеленої енергетики». Мова йде про «зелений» тариф – це коли держава платить вам за те, що вироблена електроенергія від сонячних батарей йтиме іншим споживачам Джугастрої. Яка роль учасників даного ринку, які інтереси вони зачіпають і які утворюються відносини – все по порядку, поїхали.

Фінансування ВДЕ прийшло до нас із країн заходу і там вже аналітики планували, скільки коштів давати інвесторам для розвитку такої галузі. Інвестором ми будемо вважати звичайного пересічного жителя європейського містечка або ж нашого села, що вирішив придбати сонячні панелі. Тобто необхідно було знайти золоту середину, щоб розвиток «зеленої» галузі гармонійно влився в енергетику країни. Якщо завищити «зелений» тариф, то інвестори швидко знайдуть кошти, щоб побудувати сонячні електростанції на великих територіях. Чи потрібна буде електроенергія з такою собівартістю, коли треба було планомірно змінювати кон’юнктуру ринку і енергетику? Якщо недофінансувати «зелену» галузь, то розвиток може не відбутись, ніхто не захоче цим займатись.

Тепер щодо цифр. Зараз 1 кВт електроенергії коштує 1,68 грн. (при споживанні більше 100 кВт), а плата за «зеленим» тарифом 15 євроцентів, що трохи більше 4-х гривень. Тобто в 2,5 разів більше за існуючий тариф. Розвиток «зеленої» галузі і відповідне фінансування в нашій країні заклали до 2030 року. При діючих цінах на сонячні панелі та обладнання з роботою на їх встановлення необхідно стільки коштів, що перші прибутки будуть лише через років 5-8. Це залежить в основному від територіального розміщення в бік півдня, а також від розміру СЕС. Чим більше сонячних панелей, тим більше можна отримати електроенергії. А якщо власне споживання буде забирати такі прибутки, то в апріорі взагалі краще не споживати таку електроенергію для себе. Так от, якщо в 2020 році ви вирішите встановити сонячні панелі з рахуванням будівництва та всіх дозвільних документів пройде ще півроку буде 2021 рік. Матимете років 7 на відшкодування інвестицій і залишиться 2 роки, щоб отримати чисті прибутки. Добре пощастило тим інвесторам, хто побудував СЕСи 2 роки тому. За даними Укренерго встановлена потужність відновлювальних джерел енергії за 2018 – 2020 роки свідчить про стрімкий її приріст. Це при тому, що літо 2020 року ще не настало і дані на графіку видно станом на 31.03 2020року.



Отже, чи варто спішити сісти в останній вагон швидкісного експресу? Можливо, але варто ще раз зважити всі ризики. Через проблеми з виконанням бюджету коштів на відшкодування такої швидкоростучої галузі можуть не знайти. В минулому році була спроба відкинути інвесторів, що встановили СЕС на земній поверхні, а не на житлових будинках. Зараз вже існують чутки, що зелений тариф хочуть зменшити з 15 євроцентів до 10-ти (в Євросоюзі 4-8 євроцентів) з додатковим фінансуванням після 2030 року. Звичайно, що при зміні правил гри справи будуть йти до наших, а потім європейських судів. Щоб відшкодовувати такі великі суми потрібно буде шукати додаткові кошти в бюджеті, а ніхто не прогнозував такого стрімкого розвитку «зеленої» галузі. В минулому році було виплачено 27 млрд. гривень, а в цьому необхідно близько 50-ти. Доведеться перекладати все на плечі платників податків, а вірніше платників комунальних послуг через збільшення тарифів. До 2050 року планується довести долю ВДЕ в енергетичній галузі до 70%, зараз маємо близько 10%.

Кому і коли ж все таки потрібна буде така СЕС в Джугастрій? Вбачається що фінансування такої галузі і здорова конкуренція дадуть змогу здешевити власне українське виробництво сонячних панелей вже через декілька років. Тоді без зайвих ризиків ми можемо купувати такі СЕС виключно для власних потреб. Для прикладу, середньо статистичній родині села з 4-х осіб буде вдосталь СЕС потужністю 5 кВт. Зараз вона коштує близько 100 тис. гривень. А коли коштуватиме 50 тис. гривень, то щорічна плата за електроенергію в розмірі 5 тис. гривень окупить таку інвестицію за 10 років. При тому, що термін служби СЕС більше 25 років, наступні 15 років Ви не будете платити за електроенергію, принаймні влітку. Всі витрати звичайно умовні, кожен житель Джугастрої може на власному прикладі порахувати свої витрати та потреби.

А ми не стоїмо на місці, рухаємось в ногу з часом і до нових зустрічей!

Прес служба громади


29.04.2020р.


210420









Поділіться сторінкою в соцмережах:
  Закрити  
  Закрити