Questions-answers Interview All records

... 4

Коровій подарував Стрижавці шкільний автобус і обіцяв дорогу - read more...

1 september 2017

У Стрижавці зійдуться три армії Другої світової війни - read more...

30 august 2017

В Стрижавці двоє озброєних чоловіків у масках зв'язали жінку та обікрали будинок. Зловмисників затримали - read more...

28 august 2017

У Стрижавці грабіжники отруїли собаку та зв’язали свідка, щоб винести сейф з будинку (ФОТО) - read more...

27 august 2017

У Стрижавці грабіжники в масках отруїли собаку та зв’язали свідка, щоб винести сейф з будинку (ФОТО - read more...

27 august 2017

В Стрижавці та Козятині в ДТП загинули два водії - read more...

31 july 2017

Question
цілитель Василь Діденко
Answer
-

24 july 2017

Від Стрижавки до Гайсина: на Вінниччині одночасно ремонтують понад 40 кілометрів доріг - read more...

4 july 2017

Стрижавка сортуватиме своє сміття - read more...

19 june 2017

Безверхній Віктор, 1ua user
Віктор Безверхній






РЕАБІЛІТОВАНІ ІСТОРІЄЮ



ЖАРСЬКИЙ ВОЙЦЕХ ВІКЕНТІЙОВИЧ

Народився 1886 року, тепер с. Махнівка Козятинського району,- проживав с. Стрижавка Вінницького району, поляк, із селян, малописьменний, ветсанітар колгоспу, одружений. Дружина Жарська (Безверхня) Оляна Трохимівна народилася 1892 р. в с. Рижавка Жмеринського району, померла і похована 1980 р. в с. Стрижавка.  Жарський Войцех Вікентійович арештований 17.02.1938 р., (одразу в день виходу горезвісної постанови про збільшення «ліміту»*1).  *2  Звинувачений, 21.09.1938 р. за статтею 54-1 «а»,54–9 КК УРСР вирок розстріл. За постановою Трійки УНКВС Вінницької області, розстріляний наступного дня  *2  22.09.1938 р.

 СТАТТЯ 54-1а. «Измена Родине, т.е. действия, совершенные гражданами Союза ССР в ущерб военной мощи Союза ССР, его государственной независимости или неприкосновенности его территории, как-то: шпионаж, выдача военной или государственной тайны, переход на сторону врага, бегство или перелет за границу, караются высшей мерой уголовного наказания – расстрелом с конфискацией всего имущества, а при смягчающих обстоятельствах - лишением свободы на срок 10 лет с конфискацией всего имущества».
СТАТТЯ 54-9. «Разрушение или повреждение с контрреволюционной целью взрывом, поджогом или другими способами железнодорожных или иных путей и средств сообщения, средств народной связи, водопровода, общественных складов и иных сооружений или государственного и общественного имущества, влечет за собой - меры социальной защиты, указанные в ст.54-2 настоящего кодекса».
СТАТТЯ 54-2. «Вооруженное восстание или вторжение в контрреволюционных целях на советскую территорию вооруженных банд, захват власти в центре или на местах в тех же целях и, в частности, с целью насильственного отторгнуть от Союза ССР и отдельной союзной республики какую-либо часть ее территории или расторгнуть заключенные Союзом ССР с иностранными государствами договоры влекут за собой - высшую меру социальной защиты - расстрел или объявление врагом трудящихся с конфискацией имущества и с лишением гражданства союзной республики и, тем самым, гражданства Союза ССР и изгнание из пределов Союза ССР навсегда, с допущением при смягчающих обстоятельствах понижения до лишения свободы на срок не ниже трех лет, с конфискацией всего или части имущества».

Реабілітований; - Військовим Трибуналом Прикарпатського Військового Округу 10.03.1959. (№8514).



Реальною 'провиною' Войцеха Вікентійовіча була національність – поляк.



Для виконання масштабної «соціальної хірургії» радянського суспільства політбюро ЦК ВКП(б) 11 вересня 1937 р. затвердило на прохання Генерального прокурора СРСР А. Вишинського спрощений порядок розгляду справ. Передба-чалося вручення ув’язненим звинувачувального вироку у справах про контрре¬волюційне шкідництво і диверсії за одну добу до розгляду справи в суді Вироки про вищу міру покарання (розстріл) виконувались негайно після відхилення прохання засуджених про помилування.

«Правовим» підґрунттям діяльності «трійок» стали оперативні накази Наркома внутрішніх справ СРСР.
Оперативний наказ № 00485 «Про ліквідацію польських диверсійно-шпигунських груп і організацій ПОВ [Польська організація військова]» від 11 серпня 1937 р. розсилався разом із «Закритим листом про діяльність польскої розвідки в СРСР».

*1 Підштовхувало до активізації репресій постанова Політбюро ЦК ВКП(б) від 17 лютого 1938 р. про збільшення на 30 тис. чоловік ліміту для України репресованого «куркульського та іншого антирадянського елементу» і розгляду їх справ на «трійках».

Постановою Політбюро ЦК ВКП(б) від 22 лютого 1938 р. начальником УНКВС по Вінницькій області призначений І. Корабльов, який різко активізував арешти. Наказ на розширення репресій він отримав безпосередньо від наркома НКВС СРСР М. Єжова: «...їдь і розгортай роботу, там в Україні гуляють у підпіллі цілі антирадянські націоналістичні дивізії, які створені Любченком, Балицьким, треба їхати і громити ці загони».

При відпущеному області ліміту репресованих у розмірі 3400 осіб (з них 3200 першої категорії) до 7 квітня 1938 р. заарештували 2500 чол., причому арешти продовжувались, а кількість смертних вироків різко зросла.  Корабльов форсував оформлення справ на поляків, румун, однак «розгортання операцій по цих лініях явно мізерне. Проводжу заходи щодо покращення».  «Покращення» вимагало дозволу на додаткові розстріли, і 27 квітня 1938 р. І. Корабльов просить О. Успенського виділити додатково ліміт за рахунок одного з управлінь НКВД УРСР на 300-500 чоловік по першій категорії.  Це прохання задовольнили, і Вінницьке УНКВД отримало дозвіл розстріляти ще 400 чоловік .

Черговий наказ НКВД СРСР № 00606 про створення «особливих трійок». «Особливі трійки» мали терміново вирішити долю заарештованих до 1 серпня 1938 р. На реалізацію цього наказу відводилося 2 місяці. Всі заарештовані вже звично ділилися на дві категорії.

*2   Рішення «Особливої трійки» підлягали негайному виконанню, що фактично прирівнювало їх до вироків Військової колегії Верховного суду СРСР. За час проведення операції з 19 вересня по 3 листопада 1938 р., тобто за 44 дні, відбулося 14 засідань «особливої трійки» Віницького УНКВД, на яких було оформлено 40 протоколів по 1 247 розглянутих справ. Було репресовано 2 118 осіб (1799 по 1-й розстріл та 319 по 2-й категорії ув’язнення у таборах)
Всього за «польською операцією» протягом 1937–1938 рр. в СРСР було засуджено 139 815 осіб, з них 111 071 особа була розстріляна.

Співробітники Вінницького обласного УНКВД звітували про розгром «польсь¬кого контрреволюційного підпілля». Вони «розкрили та ліквідували» обласну комендатуру «Польської Організації Військової», 5 міжрайонних комендатур, 11 районних комендатур, 103 «боївки».



21 may 2017


... 4


  Close  
  Close