|
Тому і не страшний мороз.
Та й серце гріє без упину,
Не дивлячись у бік погроз.
Позаду мене Україна...
Не можу звідси я піти,
Навіть, якщо я тут загину,
Та ворогу - ні, не пройти.
Позаду мене Україна...
Поруч зі мною тут брати.
Ми обіцяємо, врятуємо країну -
Ліси і гори, і степи.
Едуард Гром...
1 лютого 2018 |
Архівні документи
ЗУНР-ЗО УНР (1918-1921)
УХВАЛА
ВСЕНАРОДНИХ ЗБОРІВ
УГОРСЬКИХ УКРАЇНЦІВ
21 січня 1919 року
ВСЕНАРОДНИХ ЗБОРІВ
УГОРСЬКИХ УКРАЇНЦІВ
21 січня 1919 року
1. Всенародні Збори угорських українців з дня 21 січня 1919 ухвалюють з’єдиненнє комітатів: Мараморош, Угоча, Берег, Унг, Земплин, Шаріш, Спіж і Абауйторпа з Соборною Україною, просячи, щоби нова держава при виконанию сеї злуки узгляднила окреміше положеннє угорських Українців.
Всенародні Збори заявляють, що український нарід Угорщини не признає «десятого закона» про «Руську Країну», даного в Будапешті в 1918 р., бо ухвалено його без воді народа і без його заступництва.
2. Відповідно до сього рішення Збори постановляють, що український нарід не вишле своїх послів до угорського парламенту.
3. Всенародні Збори просять, щоби українське військо обсадило комітати, заселені Українцями, і щоби заосмотрило населеннє, яке живе в важких обставинах поживою.
4. Всенародні Збори витають всі визволені народи Австро-Угорщини: Чехо-Словаків, Юго-Славян, Румунів, Поляків і Німців.
5. Збори витають мадярське народне правительство, яке, стоячи на демократичних основах, признало право самовизначення народів і не уживало ніяких насильств проти політичного організувания українського народу і проти висловлення його правдивої волі.
6. Збори висловляють подяку всім державам антанти і їх союзникам, що боронили демократичний дух і вибороли пригнобленим народам свободу, та просять, щоби вони помогли здійснити постанову Всенародних Зборів.
7. Всенародні Збори вибирають для ведения справ українського народу Центральну Народну Раду зі 100 членів і дають їй повновласть заступати угорських Українців усе і всюди, де сього буде потрібно перед усіма народами, і зробити все, що кожного часу в. інтересі українського народу уважає за потрібне.
Цього дня 1919 року в Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки.
У тексті Акту Соборності утверджувалось: «Однині на всіх землях України, розділених віками – Галичині, Буковині, Закарпатській Русі і Наддніпрянській Україні – буде одна, велика Україна. Мрії, для яких найкращі сини України жили і вмирали, стали дійсністю. Однині повіки буде одна, самостійна Українська Народна Республіка».
Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки, більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина – Закарпаття.
Роком раніше, 22 січня 1918 року, Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Видатний славіст Дмитро Чижевський брав тоді активну участь у російській фракції Центральної Ради. Вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки, більшовики захопили Київ. Чижевського було ув\'язнено й засуджено до смертної кари. Лише щаслива випадковість уберегла його від розстрілу.
Про більшовицький режим Д. Чижевський говорив, що він не знає гуманності і повертає суспільство до варварства. «Дивно, що знаходяться поети, які в своїх віршах прославляють цей бандитизм, мов досягнення поступу», - писав він.
Класик світового кінематографу Олександр Довженко протягом 1918–1919 років воював проти більшовиків у лавах армії УНР. Він належав до куреня Чорних гайдамаків, що брали участь у штурмі київського «Арсеналу». Ці події згодом, через 11 років, Довженко зобразив у своєму фільмі «Арсенал», але вже зовсім інакше, з точки зору ідеології більшовицької влади.
У серпні 1919 року Довженко був у Житомирі. Коли місто зайняли червоні, він заарештований Волинською ЧК, відправлений до концтабору як «ворог робітничо-селянського уряду», де протягом 3 місяців відбував покарання.
На початку 1920 року Довженко вступає до партії боротьбистів, союзників більшовиків. Того ж року Довженка призначили завідувати Житомирською партійною школою. Під час польсько-українського наступу він потрапляє до польського полону, де його показово розстріляли холостими, обіцяючи наступного разу справжній розстріл. Та йому вдалося втекти.
На життєвих прикладах видатних українців значно краще розуміти всю складність ситуації, в якій проходили визвольні змагання в 1918-1922 роках в Україні.
1919 року мрія про самостійну соборну державу розбилася через розбрат, ідеологічну сліпоту й неадекватність моменту багатьох провідних українських політиків. Щороку 22 січня з різних трибун лунають заклики не повторити долю Української Народної Республіки.
Про видатних українців Дмитра Чижевського та Олександра Довженка більше можна прочитати в моїх книжках: «100 видатних імен України» (Київ, «АртЕк», 2004) та «Вчені України: 100 видатних імен» (Київ, «АртЕк», 2006).
Полнометражный документальный фильм \'Вона та війна\' о жизни украинских женщин-военнослужащих на фронте и вне его представила Государственному агентству Украины по вопросам кино компания \'ІнсайтМедіа\'. Об этом сообщает пресс-служба Держкіно.
\'Проект этого фильма стал одним из победителей восьмого конкурсного отбора Госкино. Государственная поддержка этой картины составила 3 млн 398 тыс. грн. Общая стоимость производства фильма - 3 млн 608 тыс. грн\', - говорится в сообщении.
Режиссер ленты - Мария Кондакова, сценарий написала Яна Пономаренко. Продюсерами выступили Владимир Филиппов, Андрей Суярко и Алла Овсянникова (\'ІнсайтМедіа\'), ассоциативный продюсер Julien Berlan (\'Frenzy Paris\'). Оператор ленты Сергей Стеценко.
Главными героинями ленты стали Валерия Бурлакова, Ирина Иванюш, Мария Кушнир. Бурлакова, прежде чем стать гранатометчицей на фронте, была журналисткой. В промежутках между нарушением режима тишины и ответами на вражеские обстрелы девушка ищет ответы на вопросы о смысле своей службы и судьбы.
Тем временем в Киеве другой жизнью живут две девушки: Ирина, которая после возвращения с фронта преподаёт в колледже допризывную подготовку юношей, и юрист Мария, которая в свободное время проходит военные тренировки в составе региональной самообороны.
Съемки картины продолжались почти год и проходили в зоне АТО, а также в Киеве и Ивано-Франковской области.
Документальный фильм \'Вона та війна\' будет представлен на национальных и международных кинофестивалях.
Героям Слава !! Ви - ЧУДОВІ !!!! СЛАВА УКРАЇНІ !!! ПЕРЕМОГА БУДЕ ЗА НАМИ !!!!!
25 січня 2018 |
На Львівщині помер протоієрей Стефан Хомин, який знехтував пам\'яттю бійця АТО в липні минулого року.
Про це під час апаратної наради повідомив голова Львівської ОДА Олег Синютка.
Протоієрей Стефан Хомин був настоятелем храму на честь святих апостолів Петра і Павла (УПЦ Московського патріархату) в Жовкві.
Нагадаємо, у липні в Жовкві прощалися із загиблим на Донбасі героєм Володимиром Турчином. Похоронна процесія тоді проходила храм святих апостолів Петра і Павла, церковнослужителі якого не вирішили за потрібне відкрити ворота та віддати честь захиснику.
Украинский волонтер Юрий Касьянов сообщил, что отказ ВРУ от признания так называемых \'ЛДНР\' террористическими организациями - плевок в погибших воинов Украины. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
\'Отказ Верховной Рады признать лнр/днр террористическими организациями - это плевок в погибших героев, воевавших с коллаборантами, это надругательство над памятью замученных украинских патриотов на оккупированной территории. Постмайдановские маски сорваны; предательство национальных интересов по-прежнему остаётся нормой политической жизни. Точно как и сто лет назад, когда слабая, малодушная, изменническая Центральная Рада своей трусостью и слабостью сдала Украину большевикам\', - написал Касьянов.
|
Закрити |