Запитання Пані Ларисо, звідки у Вас она з останніх розміщених світлин (дореволюційна)? Якого вона року? Що можете про неї додати, окрім моїх питань?
Відповідь Уважаемый, Роман! Это фото я нашла на сайте ЭтоРетро. Фотограф В.Бауман (в дореволюционном Луганске было фотоателье Баумана). Фотограф часто выезжал в окрестности Луганска и ближайшие села, чтобы привлечь клиентов ( фото часто делались бесплатно).
|
Лариса Бухтиярова Фото датируется 1900-1915 г.г. Северский Донец. Веселая Гора. На фото часть совр. улицы Северодонецкой (до рев. Гусиновка). На переднем плане женщина с коромыслом, правее был колодец (на фото его не видно).
22 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова В 70-е г.г. колодец еще действовал. Сейчас о его существ. уже ничего не напоминает. Еще пока живы люди, кот. помнят эти 'хатынки'. Дороги, по кот. идет женщина уже нет, а в 70-е г.г. еще была. Там теперь все застроено.
22 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова Изменилось русло Донца, т.к. в 50-е г.г. была возведена плотина. бала построена Луганская ТЭС. Если Вас еще что-то интересует, обращайтесь. Всегда рада помочь.
24 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова P.S. У нас здесь очень слабый интернет. Не все загружается. Я сделала фото сто лет спустя. С трудом нашла точку, откуда делал снимок фотограф. Все очень изменилось.
24 вересня 2018 |
Роман Литвиненко Добридень! Приємний сюрприз від Вас! Дякую за чудові коментарі! А також доброзичливе ставлення. А ще - за любов до рідної Веселої Гори. Також мене підкупає Ваше ставлення до справи. Користуючись пропозицією, хочу запитати дещо інше: коли Ваша родина потрапила до Веселої Гори? Адже серед дореволюційних мешканців села таке прізвище мені не траплялося.
30 вересня 2018 |
Роман Литвиненко P.S. Щодо слабенького інтернету у В.Горі - я знаю.
Мені імпонує Ваше намагання зробити фото села 100 років потому (умовно). Я колись теж робив подібні фото Веселої Гори (переважно 1930-х), прагнучи знайти точку зйомки, сезон року і навіть частину доби (звірявся по тіні). Дещо виходило, але чимало не відповідало (і це - природно).
30 вересня 2018 |
Роман Литвиненко Я не частий гість цього сайту, тому прошу зважати на паузи у відповідях. Натомість в очікуванні Ваших відповідей буду навідуватись :)
30 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова Добрый день, Роман! К сожалению, у нас в В.Г. не часто можно встретить жителя, кот. интересует история села, его жителей. Пишу на русск. яз., т.к. укр. последний раз изучала в институте. P.S.
30 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова Бухтияров - фамилия моего отца,а мамина Фоменко - очень распространенная в селе фамилия. О своих бабушке и дедушке их линии я знаю много. начиная с первой половины 19 в. p.s.
,
30 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова Моя бабушка Матрена Иосифовна закончила 4 кл. церковно-приходской школы. Она меня учила читать и писать в 3-5 лет, и очень много рассказывала историй из жизни и быта села и его жителей.P.S.
30 вересня 2018 |
Лариса Бухтиярова Она была хорошей рассказчицей, поэтому мне и хотелось узнать как можно больше. Я пытаюсь собирать фото жителей села первой половины 20 в. Небольшое собрание уже есть.
30 вересня 2018 |
Роман Литвиненко Добривечір! Тепер дещо зрозуміліше стає. Тобто Ви маєте веселогорівське коріння по мамі. На сільському кладовищі є могилки братів Фоменків - Олексія Омеляновича (1878-1944) і Якова Омеляновича (25.9.1877-11.12.1972). Хтось з них не є Вашим прадідом. Могилку Матрони Йосипівни (1870-1965) я теж знаю. Щоправда, вона дещо старша за обох братів. Про фото веселогорівців поговоримо наступним разом. Добраніч
1 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Лише зараз звернув увагу, що двоє з названих фоменків були справжніми довгожителями -по 95 років! А ще мені подобається фотокерамічний портрет на могилці одного з них - з характерною бородою.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Добрый день, Роман! У Вас такая осведомленность!? Я даже не ожидала! Вы жили в В.Г., у Вас здесь родственники? Что касается табличек на кладбище, там все напутали родственники.А мы с мамой все исправили. В 2017 г. я установила новые надгробия. P.S.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Мой дедушка Фоменко Алексей Емельянович (1874-1944), его брат Яков Емельянович (1877-1872),последнего я помню, у него была борода. Мой дедушка умер от остановки сердца после двух похоронок на сыновей.А бабушка М.И. (1880 -1965) прожила долгую жизнь, читала без очков до самой смерти.
2 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Добридень, пані Ларисо! А я все думаю, коли ж Ви висловите своє здивування моєю інформованістю (це жарт :) Дякую за роз'яснення щодо пращурів. Виходить, що на старому пам'ятнику Матрону Йосипівну на 10 років зістарили. Добре, що виправили. Водночас здивований, що під час війни Ви ще надгробки оновлюєте! А могилка Якова Омеляновича з фотограцією залишилась? Вона на мене завжди якось позитивно впливала (портрет).
2 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Настав час розкриватися, адже Ви запитали. Ми з Вами навіть знайомі, на рівні візуальному. Іноді вітались при зустрічі на 2-му Кримському провулку. Ви ще більше заінтриговані? Моє коріння по мамі - з Веселої Гори. Простежене документально щонайменше від кінця 18 сторіччя. А щоби Вам швидше роз'яснити: мій рідний дядя - Євген Петрович Петров (світлої пам'яті), Ваш колишній сусід. Моя тітонька - Лариса Петрівна Катькало. Тому знаю Вас зі свого школярського дитинства, десь від середини 1970-х. Відтак і батьків Ваших теж пам'ятаю. Маю бігти на роботу, продовжимо згодом.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Неожиданно... Всех хорошо знаю.Ларису давно не видела... Война. А раньше общались часто.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова 30 сентября, в годовщину смерти мамы, была на кладбище, портрет на памятнике Я.Е. без изменений.Я не знала, что умерла Рубашкина Рита Васильевна (она Ваша родственница). Здесь о смерти жителей села теперь узнают поздно. Здесь все теперь изменилось.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова А дом Фоменко Я.Е. разграблен. Я не знаю,что-то может спасли.Там была старинная икона, такая же как и у нас. Родители моего дедушки благословляли своих сыновей перед венчанием.
2 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Добривечір! З Ларисою Петрівною я в постійному контакті. Рита Василівна (моя двоюрідна тітонька) померла в Луганську, тому з веселогорівців мало хто про це знав. На похорони прийшло до десятка односельців.
2 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Добрый день, Роман! М. И. девичья фамилия Христосенко. Мне бабушка рассказывала о своем отце, кот. она не знала, т.к. родилась уже после его внезапной смерти. Но я нигде так и не могла найти сведения о нем. Он, по словам бабушки, был сослан из Петербурга.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Иосиф был студент мед.факультета. В каком году и за что его сослали - неизвестно. Здесь был под надзором. Помогал местному лекарю, ездил по селам: делал прививки от оспы.Сельским трудом не занимался. Влюбился в красивую крестьянку (мою прабабушку Марию).
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова У них родились две девочки: Мария и Матрена. Бабушка родилась в ноябре , а в июле в селе был пожар. Я остановилась - не знаю, Вам это интересно?
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Добридень, пані Ларисо! Цікаве прізвище. Причому, дійсно, не корінне веселогорівське - його немає ні на початку, ні в середині ХІХ ст. А Фоменки є, причому завжди мало - одна родина, як на початку, так і в середині ХІХ ст. Однак тоді їхнє прізвище ще не встигли спаплюжити на російський манер, воно писалося як Хоменко.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Мені все, що Ви пищете, є цікавим. Можете продовжувати. Зокрема про пожежу. Я натрапляв на інформацію про масштабну пожежу в якихось джерелах. Треба пошукати й зіставити дати. Пам'ятаю лише, що розслідування виявило провину в необережному поводженні з вогнем дітей.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко А чи можете Ви накреслити (описати) свою родовідну гілку Хоменків, наскільки вона Вам відома?
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Да, в июле моя прабабушка пошла вместе с несколькими женщинами и монашкой (кумой ее) молиться в Святые Горы. Дети в селе остались без присмотра, взрослые были в поле. Иосиф в этот день был в Раевке. Он увидел со стороны села дым, лошади были распряжены.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Иосиф, зная, что дома дочь одна, бросился бежать в село. Он вынес ребенка из горящего дома, а сам умер. По словам моего дедушки Алексея (а он этот пожар хорошо помнит), Иосиф умер со спасенной дочерью на руках.Люди долго не могли разжать ему руки.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова В 90-е г.г. у нас в школе все были увлечены составлением своей родословной. Я посмотрю, давно не видела. Из-за обстрелов все не на своих местах.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Когда моя прабабушка вернулась, у нее не было ни дома, ни мужа.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Давайте уточнимо хронологію.
Ваша цитата: 'Бабушка родилась в ноябре, а в июле в селе был пожар'.
Тобто пожежа була у липні 1880 р.? Виходить, Йосип загинув, тримаючи в руках доньку Марію?
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Додатково виникає питання про Вашу прабабусю Марію: чи знаєте її по-батькові та дівоче прізвище?
У 1990-і, дійсно, було модно складати родоводи. А хто у вас це робив, діти? Чекатиму на цю інформацію. Я цим сам довго займаюсь, тому 'з апетитом' поглинаю будь-які родоводи. Я колись власною ініціативою складав таку схему одній з гілок веселогорівських Головнів (не наша гілка, адже ми теж з Головнів). Прикро, але вони якось байдуже до цього поставились.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко А загалом, трагічна, прониклива історія життя і смерті, навмисно не вигадаєш. Отак і наповнюється подробицями реального життя доволі давня історія. Я коли прочитав у тому дореволюційному виданні про пожежу, одразу з сумом подумав, що сьогодні наврядчи можливо знайти хоч якісь подробиці про ту подію. А Господь, вочевидь, мене почув і ... зв'язав з Вами.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Якщо колись буду писати про цей епізод, то пошлюсь на той документ і спогади Ваших пращурів.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Знайшов: це звіт Катеринославського губернського земства за 1882 рік. Дата пожежі у Веселогорську навіть не вказана (за контекстом зрозуміло, що трапилася вона протягом звітного періоду 1880-1882 рр.). Ви же уточнили дату (причому надійно), за що дуже вдячний! Це називається творчою співпрацею :)
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Пожар, вероятно, был в июле, т.к. тогда была жатва, и мужчины все были в поле. Я из рассказов запомнила именно июль.А в ноябре того же года родилась моя бабушка. Рада, что хоть чем-то Вам помогла. Но и то, о чем мне рассказала бабушка, нашло документальное подтверждение.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Я еще хотела уточнить по поводу Хоменко,а не Ф...Моя бабушка выводила каллиграфическую букву Ф в своей фамилии.Думаю,если бы раньше было Х, она бы так и писала. В какой период произошло орусение? Я нашла родословную. Подумаю, как ее представить.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Как я довольна, что мы с Вами общаемся!!! Я все это делаю не для себя, а для своей племянницы, кот. живет со своей семьей в другой стране.Хочу, чтобы они знали свои корни.
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Ви переймались обмеженістю односельців, які цікавляться історією села. Але ж це природно і типово, так повсюди буває (і не лише в селах). Але ж Ви не єдина! І це також має тішити. У Веселій Горі мені відомо декілька таких людей (серед нинішніх мешканців). Щоправда, ці люди різні, не всі схильні до контакту. Звичайно, вони є нерівнозначними в сенсі фаховому - майже всі любителі. Лише Григорій Половинко є істориком за фахом і щось публікував з історії, зокрема Веселої Гори. Однак ті нариси потребують критичного розбору, адже в них є чимало перекручувань і фантазії. А й раніше серед мешканців села були ті, хто цікавився історією, навіть дещо писали (Коломойцев І.Ю., Ковальова А.Ю., ПЕтров Є П.).
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Це прізвище, як Ви розумієте, є похідним від імені Хома - Хоменко. Російський варіант Фома - Фоменко. Добре відомо, що українські прізвища в період імперії активно русифікувалися, причому по-різному (в залежності від форми самого прізвища). Каліграфія в цьому випадку не є аргументом. Гадаю, серед Фоменків були й такі, які першу літеру писали доволі криво (що, за Вашою логікою, можна тлумачити, як змінене прізвище). Головне в нашому випадку - документи. А вони однозначно і неодноразово засвідчують, що первинним варіантом прізвища є Хоменко (типовий український варіант).
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Для обміну документами (файлами) слід обмінятися е-мейлами. Родовідye c[tve слід відсканувати (або якісно відфотографувати) і переслати на мій е-мейл: litrom@yandex.ua
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Можливо, Вам буде цікаво (там почекати слід завантаження): https://vinnitsa.top/istoriya/item/29390-litvinenko-roman-oleksandrovich-vidomij-fakhivets-u-galuzi-pervisnoji-arkheologiji-ta-praistoriji
3 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Я це, останнє, надіслав не стільки себе показати, скільки засвідчити, в якій мірі мені близьким і дорогим був дядя Євген Петрович, якого Ви добре знали. Він до мене теж по-особливому ставився, наважусь припустити, що подекуди тепліше, ніж до дітей.
3 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Добрый день, Роман! Я вчера по телефону связалась со своими родств., живущими в В.Г., чтобы уточнить некот. сведения. Была очень удивлена. Они вообще ничего не знают о своих близких. Я несколько дней буду занята,т.к. у меня очень разбит дом. А потом все сделаю.
4 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Пані Ларисо, добридень! Чекатиму на зв'язок. Бажаю розв'язати, або хоч якось пригасити, ці воєнні проблеми. Вам привіт від Лариси Петрівни. Просила Ваш мобільний телефон. Щасти,
4 жовтня 2018 |
Лариса Бухтиярова Добрый день, Роман! Передайте Ларисе и Женечке от меня привет и тел. 050 698 40 34. Несколько вечеров пыталась обновить составленную давно родословную. Что-то получилось, но есть и пробелы. Спросить не у кого. Приведу в порядок и попробую отправить.
8 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Пані Ларисо, добридень! Я терпляче чекаю на Вашого листа взагалі й на родовід зокрема. Тим часом працюю з новими архівними материалами, які протягом останнього тижня мені стали доступними. Перивіти й телефон нашим Катькалам передам. Добрих побажань! До зв'язку
8 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Пані Ларисо, Вам зручно користуватися для переписки е-мейлом? Якщо ні, то будемо зв'язуватися тут. Зараз я туди е-мейл) напишу дещо
10 жовтня 2018 |
Роман Литвиненко Добривечір! Чому не реагуєте на мою останню статтю?
14 листопада 2018 |
|