село Конюхів

райцентр Стрий

облцентр Львів

Найрейтинговіші населені пункти району

  1. Стрий
  2. Нежухів
  3. Бережниця
  4. Слобідка
  5. Стрілків
  6. Верчани
  7. Ходовичі
  8. Жулин
  9. Олексичі
  10. Братківці

Див. далі...

Анонімно

Підписка на оновлення сторінки

Додайте та налаштуйте сповіщення на свій е-мейл

Перейти

Останні фото

Конюхів - Останні фото
Конюхів - Останні фото
Конюхів - Останні фото
Конюхів - Останні фото
карта місцевості
На магістральному водопроводі Гірне-Дрогобич тривають ремонтні роботи

9 жовтня 2024

У Стрийському районі відремонтували ділянку дороги Лани Соколівські-Малі Дідушичі

10 червня 2023

Магістральний водогін «Гірне-Дрогобич передали у комунальну власність

26 жовтня 2022

47-річний водій автомобіля загинув внаслідок ДТП у селі Любинці Стрийського району - читати далі...

26 листопада 2021

Водогін “Гірне-Дрогобич” перенесуть за межі небезпечної зони - читати далі...

27 квітня 2020

На Львівщині перенесуть водогін “Гірне-Дрогобич” - читати далі...

26 квітня 2020

Кабмін виділив 26 млн грн на перенесення магістрального водогону “Гірне-Дрогобич” - читати далі...

25 квітня 2020

Мелешко Петро, користувач 1ua
Петро Мелешко

Географія, ландшафт і архітектура

Село розташоване за 9 км від міста Стрия поруч з http://uk.wikipedia.... title='Автошлях М 06'>міжнародною трасою Київ-Чоп.

В центрі села є столітня церква, виконана у http://uk.wikipedia.... title='Бароко'>бароковому стилі за проектом архітектора http://uk.wikipedia.... title='Нагірний Василь Степанович'>Василя Нагірного.

З іншої сторони вулиці—сільський Народний дім. Поруч загально-освітня школа, дитячий садок, сучасні магазини. Вздовж вулиць — чепурні хати, багаті цілком сучасним архітектурним вирішенням.

Приваблюють зір зі смаком опоряджені подвір'я, що з ранньої весни і до пізньої осені купаються в різнобарв'ї квітів, винограду, подекуди ошляхетнені насадженнями з дендраріїв та ботанічних садів.

Поховання

Поруч з церквою — могила, де поховані 16 юнаків села, знищених працівниками НКВС у 1946 році.

За церквою— дбайливо доглянутий цвинтар. Серед могил трудівників села є поховання конюхівчан — борців за волю України.

Пам'ять про Олексу Гасина

В селі споруджений пам'ятник лицарю УПА http://uk.wikipedia.... title='Олекса Гасин' class='mw-redirect'>Олексі Гасину. Діє сільський музей Олекси Гасина. У ньому зібрана історія XX століття про героїку Конюхова. Директор музею — Наталя Пеленичка.

Історія

Назва села є відблиском діянь людей княжої доби, бо свідчить про місце знаходження на цих землях великих конюшень і торговиськ кіньми. В його історії залишали свої чорні сліди татарські завойовники, польські і австро-угорські васали, терористи всіх тоталітарних режимів.

Бурхлива «Весна народів» 1848 року скасувала в Галичині кріпацтво, розкріпачила масову свідомість, давши доступ до освіти і просвіти, економічного, політичного і культурного зростання, залишила на згадку хрести, під якими похоронена неволя, але справжню волю не розгледіла. Хоча піднесла український національний рух.

У 1884 році подих цивілізації в село принесла колія із залізничною станцією на ній. Вона пробігла через Конюхів, з'єднала його зі сходом і заходом Європи, відкрила нові можливості у зв'язках зі світом.

Велика біда навалилася в 1915 році В пожежах, спричинених військовими діями між австрійським і російським військами, Конюхів частково згорів, але швидко відбудувався і став ще кращим.

Сотні людських життів зжерли епідемії тифу, холери, поліомієліту, навчивши дорожити найбільш вартісним.

Життєві обставини спонукали конюхівчан ставати борцями: зі стихіями, ворогами і, навіть, власною байдужістю, леліяти найкращу розрадницю—пісню.

Скупі згадки в де-не-де уцілілих матеріалах архівів свідчать про давній бойовий дух села, палке стремління його мешканців до боротьби за волю. Героями-борцями тут вважалися цілі родини. Чубків і Гасинів єднав один прадід Григір. Як зазначається в другому томі «Стрийщини», давні покоління цього роду виступали в боротьбі проти панщини, пізніші дбали про розвиток села, а під час Другої світової війни були в рядах ОУН, УПА.

1 Листопада 1918 року, в час перед відзначенням пам'яті Січового Стрілецтва, Конюхів «виконував половину контингенту закладників» цілого Стрийського повіту. А це значить, що не було хати, з якої хоча б один син чи донька не сиділи у в'язниці .

У ніч 31 жовтня 1918 року саме з Конюхова понад 40 озброєних і обмундированих вояків під проводом десятників Михайла Лисейка і Михайла Чехінди взяли участь у Листопадовому зриві, що сприяв утворенню ЗУНРу. Почалося відродження українського життя, запрацювали українські інституції. За часів української влади на Стрийщині велику роль відіграли свідомі й патріотичні українські священики. Економічним провідником повіту став серед інших о. Костянтин Петрушевич, який брав участь в переобранні влади в Стрию, а з 1921 по 1938 рік був парохом Конюхова. Духовне та громадсько — політичне життя контролювали Євген Шанковський (парох Конюхова з 1918 по 1921), а також уродженець Конюхова отець-радник Микола Притуляк (1884-1967). Отець Микола був капеланом, польовим духівником, 2 листопада 1918 року під його проводом українська народна міліція зайняла всі установи в містечку Долина. Згодом став членом УВО-ОУН, багато років очолював «Просвіту» в м. Сколе, закладав читальні, влаштовував курси, збудував у м. Сколе Народний дім, при якому організував сиротинець. А в час Другої світової війни з 1939 р. по 1940 p., а потім з 1941 по 1944 рік був парохом рідного села.

20 травня 1919 року владу знову перебрали поляки, які скоїли разючий воєнний злочин: вбивши зовсім невинну людину — отця Остапа Небанківською. У серпні село захопили червоні козаки 8-ої кінної дивізії червоної армії, які оголосили себе борцями за соборну Україну і навіть залучили до своїх лав кількох відчайдухів села, яким не пощастило сюди більше повернутися.

1924 рік, попри заборону поляків, вписав Конюхів у історію пласту Стрийщини. Тут був закладений перший і єдиний на Стрийщині пластовий курінь село-пласту. Його організація і дії мали на меті спростувати погляди на пласт як організацію лише міської молоді.

Курінь виник з числа найсвідомішої молоді з пожежно — спортивного товариства «Сокіл», «Доріст», мав сильну команду, а основне— добрих провідників, випускників гімназії Євгена Юлія Пеленського та Олексу Гасина.

Окремі особи

За волю України самовіддано боролися десятки славних конюхівчан. Про них згадано в літописах УПА, мартиролозі Ф.Соловія, публікаціях місцевої преси. Сьогодні пам'ять про них вшановують у школі та Народному домі, розповідають про їх героїчну боротьбу і долі в сільському музеї Олекси Гасина.

Олекса Гасин

В Конюхові народився Лицар УПА, полковник http://uk.wikipedia.... title='Олекса Гасин' class='mw-redirect'>Олекса Гасин. Своїм життєвим подвигом він зробив рідний Конюхів знаним в Україні та світи Вдячна Стрийщина в самому серці Конюхова воздвигла нам 'ятник герою і нині оспівує його в піснях.

Він жив і боровсь за Вкраїну,
За вільне її майбуття.
Як «Лицар» повстанської волі,
За неї віддав він життя.
Артем Андріїв. « Пісня про Олексу Гасина».

З вигляду Олекса не різнився серед односельчан. Лише в очах світився розум і променіла чистота душі, яку зберіг до кінця. Здобувши добру військову освіту в польських старшинських школах та Баварській військовій академії, Олекса в юнацькі роки був визначним діячем пласту в окрузі, очолював Групу Української Державницької Молоді і юнацтва Української Військової Організації. У 1929 році при створені ОУН став її членом і організаційним референтом Окружної Екзекутиви. Працював у підпіллі ОУН, але був відкритий для співпраці в' Просвіті' та «Соколі», « Рідній школі.» Двічі сидів за ґратами відомої тюрми Берези Картузької. У 1940 р.став членом революційного проводу ОУН і членом військового штабу ОУН, а через рік—головним комендантом збройних відділів ОУН у Галичині' Українська Народна Самооборона', шефом штабу УПА, полковником під псевдонімом «Лицар». Він був найближчим соратником Степана Охримовича та Степана Бандери в розбудові українського національного руху. Родина Гасина втратила трьох своїх синів, що полягли в боротьбі за Україну. Олекса Гасин, нагороджений Золотим Хрестом . Загинув 31 січня 1949 року у Львові в боротьбі з НКВС. Про О.Гасина написано десятки статей, випущені книжки та брошури.

http://uk.wikipedia.... title='Остап Стеца'>Остап Стеца

Добре відоме конюхівчанам прізвище Остапа Стеци — колишнього січового стрільця, який, потрапивши в російський полон, завдяки знанню польської мови, не лише зберіг життя, а ввійшов у довіру, став генерал — майором, командуючим Варшавським військовим округом, викладачем Московської військової академії і до кінця життя підтримував зв'язок зі Стрийщиною, виступав у школі та клубі свого рідного села.

Дмитро Притуляк

Конюхівчанина Дмитра Притуляка у 1932 році доля закинула на схід України. Став письменником, написав кілька книжок. За неточними даними у 1937 році репресований, розстріляний у Вінниці.

Михайло Біраковський

Михайло Біраковський останні роки проживав у діаспорі, а в молодості добре прислужився землякам в українській справі. Пройшовши військову виправку в вищих школах, мав чимало знань для участі в визвольних змаганнях. З ентузіазмом працював на військових вишколах ОУН, підготував для збройної боротьби понад 300 спеціалістів, які були вправними вояками визвольних акцій УПА. В хаті його батьків збиралися відомі політичні та військові діячі: Роман Шухевич, Ярослав Старух, Степан Охримович, Іван Климів.

http://uk.wikipedia.... title='Барабаш Григорій Іванович'>Барабаш Григорій Іванович

Активний член http://uk.wikipedia.... title='ОУН' class='mw-redirect'>ОУН, ад'ютант головнокомандувача національної оборони http://uk.wikipedia.... title='Карпатська Україна'>Карпатської України http://uk.wikipedia.... title='Єфремов Сергій Федорович'>Сергія Єфремова, сотник батальйону http://uk.wikipedia.... title='Роланд (легіон)'>«Роланд».

17 червня 2013

  • Новий коронавірус в Конюховому, останні виклики, цифри та вказівки для мешканців нашої держави.

    COVID-19, також відомий як коронавірус, є серйозною загрозою...
  • Можливості для студентів Конюхового: грошова винагорода та перспективи для майбутнього

    Соціальний проект "Scholarship в Україні" запустив вже VI конкурс для...
  • Єдиний реєстр боржників Конюхового

    Ми живемо вже в третьому десятилітті 21-го століття і питання відкритої інформації сприймається як цілком нормальне...
  • Сервіс покарання для порушників ПДД Конюхового

    Weight in motion перекладається умовно «Вага в русі». Це сервіс від Укравтодору,...
  • Де знайти нотаріуса в Конюховому?

    Станом на 01 червня 2020 року в Україні зареєстровано 762 державних нотаріальних контори та 5744 приватних нотаріуса. Не така...
  • Як перевірити та покращити воду в домашніх умовах

    В умовах зростаючого дефіциту на воду ми підготовили декілька способів перевірки та покращення її...
  • Конюхову потрібні теплові насоси

    Питання енергетичної незалежності України досить часто перекликається з енергетичною самостійністю кожного прив...
Всі записи блогу

Цікаві статті

Відвідувачі села Конюхів

Див. далі...

Адмiнiстрація сторiнки

Поділіться сторінкою в соцмережах:

Інтерв'ю Вітаю Вас, я пропоную Вам пройти невелике опитування, щоб залишити свій слід в історії села

Чи знаєте Ви село Конюхів?
Так

Топографічна карта Конюхового


Топографічна карта Конюхового


  Закрити  
  Закрити