Тетяна Джура Юзеф або Кароль Прушинські є вірогідними засновниками палацу (його вважають спорудою початку ХІХ ст.). Тоді ж заснували парк. При польських господарях була збудована капличка-мавзолей.
5 Февраля 2013
Тетяна Джура У 1870 р. Чорторию продали російському генерал-лейтенанту П. В.Оржевському. Його дружина Наталія Іванівна була останньою господинею палаца до 1917 р.
Тетяна Джура Після смерті чоловіка вона зайнялася благодійністю. В 1911 році обирається головою Житомирського відділення Червоного Хреста і очолює його до 1918 року. У роки Першої світової війни княжна організувала в Житомирі за свої кошти лазарет для поранених воїнів.
6 Февраля 2013
Тетяна Джура У 1919 році при відступі з Житомира більшовики взяли її в заручники. В 1925-м вона знову повертається в Житомир і обирається головою Свято-миколаївського братства, який користувався в місті великою повагою. А фінал цієї, широкої душі жінки, майже святої, стандартний для радянських часів. Арешт в 1925-м, заслання в Казань, і смерть на чужині майже в 80-літньому віці - забутою і нікому не потрібною...
Тетяна Джура Незважаючи на революції і громадянську війну селяни не спалили маєтки і не пограбували його, так як глибоко поважали графиню за її благодійні справи.
6 Февраля 2013
Тетяна Джура Зараз тут розміщується Новочорторийський аграрний технікум.Принаймі краще за безгосподарність.
Тетяна Джура Брали участь ці місця і в інших історичних подіях: тут у 1919 році було проголошено історичний «Любарський заклик», в якому Симон Петлюра закликав українців об'єднатися навколо національної ідеї, засудивши більшовицьких авантюристів, які пограбували в Любарі державну скарбницю УНР.
Тетяна Джура У 1907 р. капличку-мавзолей переробив архітектор Адріан Вікторович Прахов на церкву. Її стіни розписав відомий художник М.В. Нєстєров (його розписи можна побачити тим, хто бував у київському Володимирському соборі).