Об\'єднана територіальна громада на Черкащині \nвідмовилася від державних субвенцій. Нині там безоплатна медицина – від \nпігулок до стоматологічних послуг, безкоштовні освіта та харчування у \nшколах. Там створили й власну пожежну службу.
\nПро децентралізацію в дії більше довідалася кореспондент \"5 каналу\" Яна Лимареко.
Василь Назаренко на денному стаціонарі лікує серце. Переймався, що на\n це доведеться витратити всю пенсію, але лікування виявилося \nбезкоштовним. \"Пенсія в мене – 1600 гривень, а на ліки дали 1000. Це \nдуже добре\", – радіє пацієнт.
\n
\"Виділяються кошти для закупівлі ліків. Безкоштовно лікують. Також \nматеріали – це крапельниці, вата, шприци – хворі взагалі не купують\", – \nрозповідає головний лікар Єрківської амбулаторії Ірина Скоромна.
https://www.5.ua/med...\" alt=\"ОТГ на Черкащині\" src=\"https://www.5.ua/med...>
На безкоштовні ліки та витратні матеріали для населення громада витрачає\n 450 тисяч гривень на рік. Ще 300 тисяч щорічно виділяють на лікування \nзубів. Послуги та процедури безкоштовні в місцевій амбулаторії та двох \nфельдшерсько-акушерських пунктах.
https://www.5.ua/med...\" alt=\"ОТГ на Черкащині\" src=\"https://www.5.ua/med...>
За харчування дітей у школі та садочку також платить громада. До 400 гривень на місяць на одну дитину.
\n
\"У нас діткам дається комплексний обід – капустняк смачний, гречана \nкаша, тефтелі, огірочок кислий, хлібчик, булочка та компот. Дітки дуже \nзадоволені, харчуються безкоштовно\", – ділиться комірник Юлія Смотрун.
https://www.5.ua/med...\" alt=\"ОТГ на Черкащині\" src=\"https://www.5.ua/med...>
\nУ школі скасували так звані добровільні внески. Ремонти проводять за \nрахунок громади. Щороку на це виділяють 1 млн гривень. Закупили \nінтерактивні дошки та комп\'ютери. Заняття у майже трьох десятках гуртків\n та музичній школі теж безоплатні.
\n
\n
\"Не можу сказати точно, скільки ми витрачали, але було \nзатратно для родини – на харчування потрібно було здавати, на фарби, на \nремонт школи. Словом, за все те, за що зараз сплачує наша громада, ми \nплатили раніше самі\", – розповідає мама школярів Інна Куцаєнко.
https://www.5.ua/med...\" alt=\"ОТГ на Черкащині\" src=\"https://www.5.ua/med...>
Мешканці селищ Єрки, Радчиха та Залізнячка – це шість тисяч людей – \nстворили об\'єднану територіальну громаду у 2015 році. Значну частину \nзібраних на території податків і зборів громада змогла залишати у себе, а\n не віддавати в районний, обласний та державний бюджети. Це і є \nфінансова децентралізація.
\nСеред найбільших платників податків – місцеві елеватор, гранітний \nкар\'єр і харчове підприємство. Бюджет об\'єднаної громади нині сягає 30 \nмільйонів гривень.
\n
\n\n
\"До об’єднання це був бюджет проїдання, бо цих коштів вистачало \nтільки на заробітну плату. Ми ухвалили на сесії рішення – щомісячно з \nнашого бюджету виділяємо порядку 20 тисяч гривень на різні види допомог.\n Комусь – на лікування, комусь – на операцію, хтось потрапив у складні \nжиттєві обставини. Загалом це порядку трьох мільйонів на рік\", – \nрозповідає голова ОТГ Леонід Польовий.
https://www.5.ua/med...\" alt=\"ОТГ на Черкащині\" src=\"https://www.5.ua/med...>
Цього року в ОТГ планують продовжити ремонти державних закладів. \nПитання номер один – латання даху місцевої амбулаторії. У подальших \nпланах – будівництво водопроводу та створення поля сонячних батарей.
\n
Яна Лимаренко, В\'ячеслав Ромодан, Черкаська область, \"5 канал\"