Форум Stanislava Shimotyuk

Темы для публикаций и разговоров


Робота
12 декабря 2014 Stanislava Shimotyuk

Вопросы-ответы Интервью Все записи

1

Shimotyuk Stanislava, пользователь 1ua
Stanislava Shimotyuk
Тема: Робота

Страховий стаж: заробити чи купити… офіційно?

Трудовий чи страховий стаж? Яка між цими поняттями різниця та який з них важливий для нарахування пенсії? Запитань дуже багато: чи належить навчання до стажу, чи можна офіційно… купити стаж? Відповіді на них допоможуть таки набути потрібний досвід.

З пенсійною реформою, яка вимагає від жінок 30 років страхового стажу, а від чоловіків – 35, українці ще більше засмутилися. Чи це можливо?… За  нинішнього безробіття та зарплатами в конвертах, набути аж стільки професійного досвіду видається  неможливим. Скажімо,  чоловікові, щоб вийти на пенсію у 60 років і таки її отримати, потрібно без жодного місяця перерви працювати з 25 років. Наголошую, без жодного місяця перерви.

1. Страховий, трудовий … Чи все ж таки… страховий?

Трудовий і страховий стаж. Часто ці поняття плутають. Здебільшого українці не знають, який  стаж потрібний, щоб претендувати на довічне утримання від держави.

Пам’ятайте. Зараз для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Іншими словами, це той період, за який або ви, або хтось замість вас сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

2. Ви думали, що трудова книжка важлива?

З 2004 року трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Увага! Роботодавець може піти на обман. Ваша трудова книжка в нього, він чемно робить записи, але страхові внески не сплачує. За таких обставин у вас немає страхового стажу, відповідно немає й права на пенсію. У цьому випадку трудова книжка – це або непотрібний папірець, або ж, якщо захочете шукати справедливості, то  вона може  стати певним доказом у суді.

Що кажуть фахівці?

Спеціаліст Головного управління пенсійного фонду у Львівській області Ірина Стародубова наголошує: роботодавців потрібно перевіряти. Те, що в  нього ваша трудова книжка,  не означає, що у вас є стаж.

«За період після першого січня 2004 року  підтвердження страхового стажу є дані персоніфікованого обліку про те, що особа сплачувала страхові внески. І тому в  разі,  якщо навіть трудова книжка перебуває у роботодавця, а внески не сплачувалися, питання про обчислення страхового стажу поставати не може».

Ірину Стародубову доповнює її колега Наталія Лужецька: « Може таке бути, що трудова книжка  знаходитиметься  в роботодавця, але страхового стажу не буде зараховано в застрахованої особи. В зв’язку з тим, що роботодавець може не нараховувати заробітну плату й не сплачувати страхові внески. Тобто виплачувати зарплату  в конвертах. Може нараховувати, відображати заробітну плату, але в зв’язку з певними причинами не сплачувати страховий внесок. Знову ж таки страховий стаж не буде зараховано».

Ви вже зрозуміли, що на сьогодні трудова книжка не є гарантією. Як же ж перевірити роботодавця? Є три  способи.

Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

Другий спосіб.  Скористатися інформаційним кіоском, який розташований майже в кожному відділення Пенсійного фонду. Ви підносите до нього Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування (його вам мали видати на першій роботі – автор.), машина зчитує штрих-код і за декілька секунд видає на екран потрібну інформацію.

Третій спосіб.  Можна зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам  страховий стаж.

Навчання, вагітність чи служба у війську.  Це страховий стаж?

1 січня 2004 року. Ця дата дуже важлива. Відтоді для нарахування пенсії потрібен лише страховий стаж. Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб  – сплачувати страхові внески.

Що належить до страхового стажу сьогодні?

Період військової строкової служби належить до страхового стажу. Чому? Тому що Міністерство оборони України сплачує за строковиків страхові внески. Стаж є.

Період, коли особа перебуває на обліку у центрі зайнятості й одержує допомогу, належить до страхового стажу.

Здебільшого кажемо: декретна відпустка. Насправді, юридично, є дві різні відпустки.  Перша називається – відпустка в зв’язку з вагітністю та пологами. Вона розпочинається за 70 днів до пологів та закінчується, як правило, через 56 днів після пологів. Друга –  це відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона розпочинається з 57-го дня після пологів і закінчується, коли дитині виповнилося три роки.

Отож період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до страхового стажу. Чому? Тому що управління соціального захисту сплачує за маму страхові внески. Стаж є.

Мама може продовжити собі відпустку й не виходити на роботу, аж допоки дитині не виповниться 6 років. Вона має на це право. Однак… Увага! Допомоги після трьох років, мама не одержує. Єдина перевага: за нею зберігається робоче місце. Цей період не належить до страхового стажу, оскільки управління соціального захисту не сплачує за маму страхові внески. Відповідно, стажу немає. 

Складніше з відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами. З 1 січня 2004 року до травня 2013 року в країні діяв правовий парадокс. Жінкам, які в цей період народжували, час  відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто  4 місяці, до страхового стажу не зараховували. В травні 2013 року Верховна Рада України виправили цю помилку. Змусила роботодавця в цей особливий час сплачувати за жінку страхові внески. Відповідно з травня 2013 року стаж у таких випадках є.

Навчання у виші зараховували до трудового стажу до 1 січня 2004 року. Далі ви пам’ятаєте: за цей період трудовий стаж автоматично став страховим стажем. Однак від початку 2004 року навчання до страхового стажу не належить. Чому? Та тому, що навчальні заклади не хочуть і не платять за свого студента страхові внески. Відтак, стажу  з 2004 року немає.

А як рахують страховий стаж тим, хто на півставки чи  на чверть ставки? Місяць роботи – це місяць стажу чи лише 10 днів? Усе залежить від того, скільки ви заробляєте. Щоб зарахували повний місяць,  треба сплатити хоча б мінімальний страховий внесок. А мінімальний страховий внесок можна сплатити тільки тоді, коли ви заробляєте хоча б мінімальну заробітну плату. Ось так!

Купити дім, автомобіль чи… стаж?

Таке запитання може поставити собі будь-який українець. І стаж купити легше! Адже не потрібно  йти до нотаріуса. Щоб офіційно придбати стаж, маєте прийти до податкової  і заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.

Скільки це коштуватиме,  розповідає начальник відділу ДПІ в Шевченківському районі Львова Ірина Дмитришин: «Орієнтовно ви маєте сплатити 33,2 % від мінімальної заробітної плати. Якщо мінімальна заробітна плата 1218 гривень, то відраховуємо 33,2% і в нас виходить, орієнтовно, 420 гривень. Щоб вам зараховували страховий стаж, ви маєте кожного місяця до 20-го числа проплатити 420 гривень єдиного соціального внеску».

Добровільно сплачувати страхові внески, а відтак купувати страховий стаж можуть майже всі. Це студенти, які навчаються й не хочуть втрачати ці роки. Це безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості, а, до прикладу, живуть за гроші рідних. Це люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах. А віднедавна добровільно сплачувати внески можуть і заробітчани.

Єдині, хто не може  добровільно платити, – це люди, які офіційно працевлаштовані. За них повинен  подбати  роботодавець. Як треба перевіряти його добросовісність, ми вже знаємо…

12 декабря 2014


1




  Закрыть  
  Закрыть