Форум Городищого

Теми для публікацій та розмов


Сторінки історії
5 квітня 2019 Григорій Поперека

Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Щокін Валентин, користувач 1ua
Валентин Щокін
https://ukropen.net/...>#ЦейДень 26.11.1882 - у селі Городище на Сумщині народився Пилип Капельгородський, письменник, журналіст, громадський діяч. Розстріляний 1938 року на підставі вигаданих звинувачень у націоналізмі.
https://s.ukropen.ne... align="left">

26 листопада 2019

Лісний Микола, користувач 1ua
Микола Лісний
01:41 http://s44.ucoz.net/... width=6 align=absMiddle border=0>
КОЛИСЬ ТУТ ВИРУВАЛО ЖИТТЯ

       ЛІТА  ДАЛЕКІ,  МИНУЛІ...
 
   http://terny.ucoz.ru... target=_blank>http://terny.ucoz.ru... align=left> Можливо,хтось поглянувши на цей супутниковий знімок, вирішить, що десь у далекій Шотландії, знов начудували інопланетяни,- наробивши великоформатних кіл на їхніх нивах, -  то до чого тут ми?. Бо те , майже правильної форми коло,( в центрі мапи) - не десь, а поруч... Те поруч, називається Городище. І ті інопланетяни, - наші далекі предки. І це їхніх рук справа... Колишніх В'єханців. Це вони збудували собі укріплення ,ще за княжих часів, мешкали там своїм життям, боронилися від нападників. Хоч і не багато маємо відомостей про наших далеких сусідів, та все ж ,деякі згадки маємо. За декілька кілометрів від Тернів, в південному напрямку, майже 900 років тому було це поселення. Потім зникло,-а відродилося, на тому місці нове село,- нинішнє Городище. То що ж ми знаємо  про ту добу у нашому краї?
   
     Походження назви міста В`яхань прослідкувати неможливо, але її іншомовне походження незаперечне і має кілька варіантів: В`єхань (найчастіше), Б`яхань, Б`єхань, Бохань.
   У 1852 р. І.Д.Беляєв вперше спробував визначити місце знаходження В`яханя. Ті небагаті матеріали, на які він розраховував, дали підставу думати, що місто знаходиться десь у верхній течії річки Сули. У 1852р. Філарет (Гумилевський) на основі актів 1638 та 1642 років визначив більш конкретне місцезнаходження В`яханя. Остаточно визначив місцезнаходження городища П.В.Голубовський. Його думку розділяють і сучасні вчені. Опис городища В`яхань вперше був зроблений В.Г.Ляскоронським. У 1946 р. пам`ятку відвідав В.А.Богусевич. Перші результати попереднього дослідження городища були опубліковані І.І.Ляпушкіним. У 1971 р. поселення вивчалось М.П.Кучерою та О.В.Сухобоковим, а потім Посульською розвідувальною групою Інституту Археології АН УРСР під керівництвом Ю.Ю.Моргунова. Вченими були відзначені значні оборонні можливості міста, що підтверджують і документи.
    В серпні 1147 р. Курське Посейм`я було захоплене сином Юрія Долгорукого Глібом Юрійовичем, який відразу розіслав по «городам» своїх посадників. Вир (Білопілля), В`яхань і Попаш відмовились визнати його владу і залишились вірними переяславському князеві Мстиславу Ізяславовичу. Тоді об`єднана рать Гліба, чернігівських Ольговичів і половців осадила ці фортеці, але навіть після підходу чернігівського підкріплення В`яхань витримав осаду.
    Перша згадка про цей населений пункт дає підстави для його локалізації, показує високі захисні якості укріплення, а весь комплекс свідчень статті 1147 р. дає можливість говорити про те, що В`яхань належав до Вирської волості. Вдруге і востаннє місто згадане у Лаврентіївському літописі при описанні подій липня 1149 р. 
    Фрагмент тексту, де згадується В'єхань, подаємо нижче.

                             ЛІТОПИС РУСЬКИЙ. Роки 1146 — 1149. 
                Початок княжіння Ізяслава, сина Мстиславового, в Києві
     Субота, світання
      20.IX 1147
   ' ... І посаджав посадників своїх Гліб Юрійович по Посейм’ю, за полем. А коло Вира багато половців ходило тоді з ним до присяги. І туди прийшов до них Всеволодович Святослав, і послали вони [послів] до вирівців, кажучи: «Якщо ви нам не здастеся, ми оддамо вас половцям на добичу». Та вони сказали їм: «Князь у нас — Ізяслав»,— і не здалися їм. І звідтіля пішли вони до [города] В’яханя, і там не досягли нічого. А звідти пішли вони до [города] Попаша. І туди прийшов до них Ізяслав Давидович, і вони билися, і взяли Попаш. І в той час прийшла Ізяславу вість, Мстиславичу, що В’яхань та інші городи одбилися, а Попаш вони взяли.
      Ізяслав же Мстиславич зібрав воїв многих, і од Вячеслава [Володимировича] прийшла поміч йому, і з [города] Володимира полк до нього прибув .1 пішов Ізяслав з полками своїми до Переяславля, і тут була йому вість од брата Ростислава, що Ростислав уже йде. І так йому сказав посол Ростиславів: «Брат тобі мовить: «Ти пожди мене. Я ж тут Любеч спалив, і багато пустошив, і лиха Ольговичам багато заподіяв. А обидва разом ми побачимо, що нам бог дасть». Почувши ж [це], Ізяслав пішов потиху, дожидаючи брата свого Ростислава.'
        
        На даний час  городище літописного міста В'єхань, часів Київської Русі занесене в Державний реєстр недподвижних пам'ятників України, як пам'ятка археології національного значення.

12 червня 2011


1


  Закрити  
  Закрити