Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Запитання
Когда день села
Відповідь
-

25 лютого 2022

Поблизу Пустовійтівки сталася ДТП, постраждав 23-річний водій - читати далі...

1 листопада 2021

Мешканці Пустовійтівки перекрили трасу Суми-Київ - читати далі...

24 червня 2020

Пустовійтівка: мандруємо Сумщиною - читати далі...

30 липня 2017

Запитання
Розробників Сторінка, користувач 1ua
Сторінка Розробників
Существует ли кинотеатр, если нет, то существует в нем потребность?
Відповідь
Сентищева Наталья, користувач 1ua
Наталья Сентищева
да

28 липня 2017

Запитання
Розробників Сторінка, користувач 1ua
Сторінка Розробників
Сколько населения проживает, какой его состав и тенденция?
Відповідь
Сентищева Наталья, користувач 1ua
Наталья Сентищева
1000 чел

28 липня 2017

Лісний Микола, користувач 1ua
Микола Лісний
http://kalnysh.at.ua...>Діяльність Калнишевського як кошового отамана
   Утвердившись на уряді кошового отамана, Калнишевський розпочав роботу, спрямовану на зміцнення господарства Запорозької Січі — підвалини її політичної автономії. Пізніше у маніфесті на виправдання зруйнування Січі російська імператриця сама наголосить, що «запроваджуючи власне хліборобство, руйнували вони тим саму основу залежності їх від престолу Нашого і мислили, звичайно, утворити із себе посеред вітчизни область, повністю незалежну, під власним своїм несамовитим управлінням». А тоді Калнишевський, бачачи, що причиною залежності Війська Запорозького Низового від російської корони є насамперед поставки провіанту, розпочав активну колонізацію краю. Завдяки його турботам у дикому степу виростали села, хутори-зимівники, в яких селилися втікачі від кріпацької неволі, визволені козаками бранці з турецького та татарського, ногайського та буджацького полону. На запорозькі землі Калнишевський переманював також молдаван і болгар з Нової Сербії, Польщі й Буджаку. Наслідком його зусиль стало виникнення на Запорожжі 45 сіл, більше 4 тисяч хуторів-зимівників, у яких до 1775 р. було поселено близько 50 тисяч хліборобів. Діяльність кошового залишилася навіки уславленою у приказці «Як був кошовим Лантух, то не було хліба й для мух, а як став кошовим Калниш, то лежав на столі цілий книш».
  Колонізацію Калнишевський намагався використати і для захисту запорозьких територій. З цією метою він наказував засновувати зимівники саме на кордонах. Проте наступ на запорозькі землі продовжувався. Щоб захистити свою землю, керуючись негласними розпорядженнями Коша і особисто Калнишевського, а іноді й відкритими рішеннями січової ради, у місця найбільшого напруження відряджалися козацькі залоги, окремі запорожці вступали у сутички з гарнізонами російських фортець, розганяли пости, руйнували споруди, нищили вогнем незаконні оселі.
  Разом із тим отаман та Кіш постійно шукали політичних засобів вирішення суперечок. Багато разів вони зверталися до російських урядовців зі скаргами та протестами. Неодноразово до Петербурга споряджалися і спеціальні депутації. Проте ні перша — 1765 р., у якій брав участь сам кошовий, ні наступні — 1771, 1773, 1774 рр. — успіху не досягли.
   Ситуація змінилася під час російсько-турецької війни 1768 — 1774 рр. Саме тоді, коли Запорозьке Військо дало на допомогу російській армії 11 тисяч http://kalnysh.at.ua... width=214 align=left>козаків, які з першого й до останнього дня брали участь у війні і на суші, і на морі. Про те, що вони воювали гідно, свідчать 17 золотих Медалей на Андріївській стрічці, наданих Катериною II Калнишевському та старшинам. Саме тоді на запорозьке населення ліг тягар утримання царських військ, які розташовувалися на запорозьких землях або проходили через них. Водночас російський уряд зайнявся будівництвом на півдні січових територій цілої системи укріплень — Нової Дніпровської лінії. Указ про це було видано 10 травня 1770 р., а вже 13 липня 1770 р. один із паланкових старшин повідомляв кошового, який у свої 80 років ще сам з сідла керував козацькою кіннотою безпосередньо у районі бойових дій: «За степи Вам повідомляю: дійсно почалося будівництво нової лінії по Самарі, 3000 чоловік Воронезької губернії пригнані і уже редути та землянки, де за планом визначено бути фортецям, роблять... і нашим степам, як видно, вічная пам’ять. Проспали...».
  Під  час  цієї  російсько-турецької  війни  Калнишевський  проявив  себе  талановитим  полководцем  та  керівником  козацтва,  за  що  у  1771  році  його  було  нагороджено  золотою  медаллю  з  діамантами  на  Андріївський  смужці.  А  у  1773  році  кошовому  отаману  надали  звання  генерал-лейтенанта.
  З будівництвом лінії, яка замикала кліщі навколо Запорожжя, змінювався тон російських урядовців у їх спілкуванні з запорозькими властями. Майже як у завойованому краї поводилися у Запорожжі російські офіцери та солдати. У листі графу Остерману від 24 серпня 1770 р. повідомлялося, що вони, «чинячи між собою роз’їзди, проїжджих трактами затримують, грабують, у обивателів худобу відбирають, пашу на пні б’ють, трави та всілякі військові угіддя пустошать».

20 червня 2011

Лісний Микола, користувач 1ua
Микола Лісний
http://kalnysh.at.ua...>Діяльність кошового отамана в галузі культури
   Кошовий отаман звертав належну увагу на розвиток культури та духовності. http://kalnysh.at.ua... width=180 align=right>Його коштом протягом 1763 — 1767 рр. було споруджено церкву у Лохвиці, дерев’яну церкву Св. Трійці у Пустовійтівці, дерев’яну церкву Св. Покрови у Ромнах, кам’яну церкву у Межигірському монастирі та Георгіївську церкву у своєму зимівнику (тепер село Петриківка). Не шкодував грошей і на церковні книги, начиння та одяг. Відомо, що Калнишевський подарував церкві у рідній Пустовійтівці Євангеліє, оправлене сріблом та оздоблене коштовним камінням, вартістю 600 рублів (на той час величезні гроші). За місяць до зруйнування Січі він замовив для січового храму Покрови золотий церковний посуд.
   Як політичний діяч, кошовий отаман протидіяв тиску імперських урядовців на незалежність запорозької церкви. Так, 1769 р., незважаючи на наказ П. Рум’янцева, він не дозволив поставити запорозьких ієромонахів у залежність від російських обер-священиків діючої армії. Завдяки турботам про церковні справи Петро Калнишевський закарбував у пам’яті людей не тільки своє ім’я, а й реальний образ. На іконі, що була в січовій Покровській церкві і копія якої знаходиться в Одеському історико-краєзнавчому музеї, зображено стрункого, дещо вищого за середній зріст чоловіка, який, очевидно, звик жестикулювати. На ньому червоні шаровари і кунтуш, темно-синя свита, підперезаний він широким поясом, гаптованим золотом, з великою золотою медаллю на грудях та шаблею на лівому боці. Кошовий виглядає уже немолодим. Його шия у зморшках, козацький оселедець та вуса посивіли. У молитві він звертається до діви Марії.

20 червня 2011

Лісний Микола, користувач 1ua
Микола Лісний
http://kalnysh.at.ua...>Зруйнування Січі та заслання Калнишевського на Соловки
   Хоча  запорожці  несли  прикордонну  службу  та  приймали  участь  в  війнах  проти  Османської  імперії,  російський  уряд  завжди  відносився  до  них  з  підозрою.  Особливо  це  відзначилося під  час  повстання  О.Пугачова  у  1773  році,  коли  козаки  підтривали  бунтівника  та  мали  намір  йти  на  Москву.  Тому  у  1775  році  імператриця  Катерина ІІ  прийняла  рішення  про  ліквідацію  Січі.
   На початку червня 1775 року величезне військо під камондуванням генерал-поручика Петра Текелія рушило в напрямі Запорозької Січі. Понад 100 тисяч чоловік налічувалося в підпорядкованих йому піхотних, тринадцять донських козацьких, восьми кіннотних регулярних полках, двадцяти гусарських і сімнадцяти пікінерських ескадронах, які п’ятьма колонами з різних боків таємно наближалися до Січі. В ніч на 4 червня (17 червня за новим стилем) 1775 року царські війська оточили останню Запорозьку Січ.
   
Петро Калнишевський і січова старшина здали російським військам Січ без бою. Загарбники пограбували військову скарбницю, вивезли із сховищ зброю з припасами, архів Коша Запорозького,. Понад п’ять тисяч запорожців після зруйнування Січі втекли за Дунай і заснували там Задунайську Січ.
  Самого  Калнишевського  та  деяких  представників  козацької  старшини  було  заарештовано,  а  їх  майно  конфісковано. 8 червня 1776 року уряд повідомив Синод про рішення цариці й наказав (оголосивши Калнишевському з соратниками указ) негайно відправити Калнишевського в Соловецький  монастир.
  Одна  з  причин  такого  рішення  полягала  в  тому,  що  навіть  після  зруйнування  Січі  Калнишевський  турбувався  про  подальшу  долю  запорожців,  про  заснування  Січі  в  іншому  місці.
http://kalnysh.at.ua... width=164 align=left> 
30 липня 1776-го настоятель Соловецького монастиря Досифей доповів у Синод, що напередодні він прийняв арештанта Калнишевського для утримання його згідно з царським указом. Тут, у нелюдських умовах, судилося останньому кошовому проіснувати 27 років. За  цей  час  кошовий  отаман  так  і  не  розкаявся  та  не  звертався  до  імператриці  з  проханням  помилування.
   Лише указом нового царя Олександра І від 2 квітня 1801 року Петру Калнишевському було «даровано прощення» і надано право обрати собі місце проживання на свободі за власним бажанням. 110-літній в’язень, котрий за 25 років перебування в одиночках, як твердять перекази, осліп, нарешті став вільний.
  Але  він  не  повернувся  на  Україну,  а  залишився  при  монастирі.Помер Петро Іванович Калнишевський 31 жовтня 1803 р., 113 років від роду. 
  На  Соловках  була  його  могила  біла  Преображенського  собору, але  вона  не  збереглася  до  наших  днів.

20 червня 2011

Лісний Микола, користувач 1ua
Микола Лісний
http://kalnysh.at.ua...>Походження Петра Калнишевського
   Про  походження,  і  навіть  про  дату  народження  останнього  кошового  отамана  однозначно  не  визначено.
  Більшість  дослідників  вважає,  що  він  походить  з  знатного  роду  козацькоїhttp://kalnysh.at.ua... width=211 align=right>  старшини,  інші -  що  Петро  Калнишевський  -  з  сім'ї  рядових  козаків.Те, що згодом він став дуже багатим козаком, дворянином — безперечно, але про соціальне становище його пращурів даних  не збереглося. Воно й не дивно, якщо врахувати, що масове заселення  Посулля на Роменщині почалося лише після мирної постанови 1618 р. між  Московщиною і Польщею.
     Датою  народження  вважаеться  або  1690,  або  1691  рік.
  Більш  конкретні  дані  ми  маємо  про  його  місце  народження  -  село  Пустовійтівка  біля  міста  Ромни  Лубенського  полку (нині  сумська  область).  Він був найстаршим сином, але не єдиним. Як встановив краєзнавець Ф. І. Сахно, 1771 р. священиком Миколаївської церкви в містечку Смілому був брат Петра Калнишевського, Калнишевський Семен Іванович—на цьому «приході аж до своєї смерті 1796 р.». Пустовійтівка тоді належала смілянському сотнику В. Громеці, товаришеві Петра Калнишевського. За переписом 1767 р. у Смілянській сотні значиться і козак Панас Калнишевський, котрий підписав переписну відомість разом із сотником

20 червня 2011


1


  Закрити  
  Закрити