що ми про це знаємо ?
Найбільш замовчувана і сфальсифікована сторінка нашої історії, - про ОУН- УПА потребує документального наповнення з різних причин. Адже за кожним актом українського підпілля, за кожним вчинком стоять долі сотень людей.
http://terny.ucoz.ru...>
Незаслужено засуджені учасники боротьби та їх родини, які все життя ходили з тавром «ворога народу», просто мають право сказати слово на свій захист. Практично нікого з колишніх підпільників Сумщини уже немає на цьому світі. Тому документальне відтворення умов їхньої діяльності безумовно матиме і наукове, і суспільне, і моральне значення.
До речі, у книзі документів та матеріалів, історика В. Сергійчука 'ОУН-УПА в роки війни', на стор. 435 - маємо згадку про нашого земляка - ТУПОТІЛОВА Тимофія (під псевдо - Роман), котрий воював в одному з відділів УПА. Під № 70 він записаний у переліку вояків , цієї армії, з уродженців Сумщини, а саме із с. Терни Улянівського ( на той час) району. На жаль іншої інформації про нього не маємо. Там же наводяться прізвища упівців з навколишніх сіл - Володимирівки, Успенки, Бобрика, Жуківки, Сагарівки.
Актуальність цієї теми зумовлена не тільки бажанням побачити обставини роботи українських підпільників у нових і більш жорстоких історичних обставинах Другої світової війни, а й тим, що ідеї українського націоналізму в цей час проходили випробування на життєздатність в різних куточках України, в тому числі і на Сумщині.
Тож, поява нових збірників документів про визвольний рух на сході України дає можливість деталізувати обставини виникнення структур ОУН, уточнити роль та місце учасників боротьби в становленні підпілля і, можливо, переглянути деякі помилкові висновки, зроблені раніше за відсутності належної джерельної бази.
Важливою темою для розуміння обставин виникнення націоналістичного підпілля на Сумщині є діяльність похідних груп ОУН.В міру поступу фронтових ліній перейшли Похідні Групи на лівобережну Україну й покрили своєю організаторською працею всі терени від Сум, Харкова, Донбасу, Криму аж по Краснодар.Хоч були дуже переслідувані німецькою поліцією й жандармерією, які, спираючись на большевицьку агентурну сітку і на різного роду донощиків, дуже багато з них арештували й посадили до тюрм і концентраційних таборів, а багато теж і порозстрілювали.
Такі групи діяли на всій території області,- Конотопі, Лебедині, КраснопіллІ, Шостці, Ромнах , Сумах та інших містах та районах.
Цікаво, що відомості про окремих страчених підпільників свого часу потрапили і до обласного тому Книги Скорботи України, але без зазначення їхньої належності до ОУН.
Як свідчать документи, діяльність ОУН на Сумщині не припинилася з поверненням радянської влади. Навпаки, подекуди вона навіть переходила в партизанську форму боротьби.
На той час ' Органи Недригайлівської міліції після визволення від окупаційно - німецьких загарбників не тільки боротьбою проти представників кримінального світу, але й вели «зачистки» окремих районів області та населених пунктів і лісових масивів від українських повстанських загонів:
'Проведенные агентурно-следственные мероприятия в Октябре месяце в основном были направлены на очищение района от бандитско-дезертирского и проч. антисоветского элемента, как базы для к/р повстанческой деятельности, бандитизма, дезертирства и сознательного уклонения от призыва в Красную Армию”
Слід зазначити, що в цей час на території області діяли також і окремі загони Української Повстанської Армії, які боролися проти радянської влади за незалежність України.
http://terny.ucoz.ru...> http://terny.ucoz.ru... target=_blank>http://terny.ucoz.ru...> Іван Литвиненко 'Євшан - начальник розвідки Крайового військового штабу УПА-Північ,полковник Армії УНР. Уродженець с. Хоружівка.
Найбільшого розголосу в Сумській області набула невелика групка УПА, яка оформилася в липні 1944 року на території Роменського та Недригайлівського районів. ЇЇ очолював уродженець с.Вовківців Роменського району Цуб Микола Іванович. Він мав постійний зв`язок з Головним Командуванням УПА, неодноразово їздив на Рівненщину, звідкіля привозив інструкції про плани наступних дій. Сама група була невеликою – всього 6 чоловік і складалася в основному з жителів сіл Вовківців та Погожої Криниці, терен яких являв собою основну базу повстанців. Інструктивні наради за участю симпатиків з місцевого населення проводились на х.Широкий Яр Роменського району.
Завдання цього загону полягало в проведенні збройних акцій проти установ та представників радянської влади. При цьому акцентувалася увага на тому, щоб знищувати тільки тих колгоспних активістів, які були відомі своїм жорстоким поводженням з мирним населенням. Під час експропріацій майна колгоспів повстанці вели роз`яснювальну роботу серед населення про мету своєї боротьби.
В ніч з 11 на 12 листопада 1944 року цим загоном було проведено напад на бригаду колгоспу ім. Будьонного (с. Вовківці), такий же наліт було здійснено 15-16 листопада в с. Погожа Криниця. Причому, як повідомляли своє начальство агенти НКВС: 'все награбоване майно і продукти харчування бандою було роздано населенню, яке співчувало їй і надавало всіляку підтримку.”83 Після вбивств кількох активістів Недригайлівський та Роменський райвідділи НКВС попрохали допомоги з обласного центру. Було заведено агентурну справу 'Автоматчики”.
Оперативну групу ББ (відділ по боротьбі з бандитизмом) по виявленню і знищенню загону УПА очолив підполковник держбезпеки Юсфін. Для агентурної діяльності Органи НКВС завербували одного жителя с.Вільшана Недригайлівського району, який став 'учасником ” загону. Крім того, колишній ватажок однієї з кримінальних банд, перевербований працівниками НКВС одержав агентурну кличку 'Гром” і був закинутий в район дій загону Цуба.
16 листопада 1944 року він зустрівся з загоном Миколи Цуба біля хутора Ракова Січ Коровинської сільради Недригайлівського району і з того часу регулярно повідомляв міліцію про чисельність, місце перебування та плани партизанів.
В ніч з 12 на 13 грудня 1944 року повстанці ще розповсюджували листівки УПА в Погожій Криниці, Вовківцях і Коровинцях, не знаючи про те, що кожен їхній крок уже контролюється міліцейською агентурою. Коли 'Гром”, повідомив про заплановані замахи на місцевих партійних керівників – було здійснено операцію відділу ББ по знищенню загону Цуба. 19 грудня 1944 року під час бою в х.Широкий Яр Роменського району командир загону загинув, учасники були схоплені. В штаб-квартирі повстанців була захоплена зброя та 60 листівок Головного Командування Української Повстанської Армії.
Про подальшу долю арештованих нічого не відомо.'
*********
Джерела інформації; В. Сергійчук 'ОУН -УПА
в роки війни.Нові документи та матеріали',
Державний архів Сумської області., |