Вопросы-ответы Интервью Все записи

... 25 ...

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій
ДЕНДРОФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

КАЛИНА ГОРДОВИНА

Листя і незрілі плоди
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Айстериди (Asterids)
Порядок: Черсакоцвіті (Dipsacales)
Родина: Адоксові (Adoxaceae)
Рід: Калина (Viburnum)
Вид: Калина цілолиста

Біноміальна назва
Viburnum lantana
L.

Калина цілолиста (лат. Viburnum lantana) — один з видів калини. Росте у центральній, південній та західній Європі, північному заході Африки і південно-західній Азії.

Високий чагарник. Листя великі, сіро-повстяні. Квітки білі, зібрані в щитки. Цвіте в травні. Тривалість цвітіння до 30 днів. Плоди різного ступеня зрілості: від зелених, рожевих, червоних до абсолютно зрілих — чорних. Кущ декоративний як в період цвітіння, так і в період плодоношення. Дуже посухостійка, любить вапняні ґрунти. Добре росте на освітленому місці і в півтіні.

Калина цілолиста має неїстівні плоди. Плоди злегка токсичні і при вживанні у великих кількостях можуть викликати блювоту або пронос.

***

Калина гордовина, або калина цілолиста, (Viburnum lantana L.) — відрізняється від калини звичайної опушеними пагонами, простими яйцеподібними дрібнозубчастими листками, зверху зморшкуватими темно-зеленими, знизу густо-опушеними, часто повстистими. Стиглі кістянки чорні. Поширена переважно в Лісостепу і Степу. Росте в підліску листяних і мішаних лісів Європи, Азії і Африці. Тіньовитривала рослина. Має властивість омолоджувати свою кору. Висотою може бути під 4 метра. У корі знаходяться вітаміни, і пектин. У країнах Кавказу може використовуватися деревина для виготовлення чарівних паличок. В Україні культивується популярний вид калини гордовини: Viburnum lantana 'Variegatum'.

8 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

ФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

ЯК ГАРНО В НАС КВІТУЄ ДИКИЙ МАК...

Бур'яни
Мак дикий
Мак-самосейка
Papaver rhoeas L.

Тип: Непаразитні / Непаразитные / Непаразитные-lat
Підтип: Однорічні / Однолетние / Однолетние-lat
Біологічна група: Зимуючі / Зимуючие / Зимуючие-lat
Ботанічний клас: Дводольні / Двудольные / Dicotyledons

Загальна характеристика
Морфологічна будова рослини. Стебло - пряме, жорстковолосисте, висотою 30- 80 см. Листки - чергові, перистороздільні, з гострозубчастими часточками. Перша і друга пара листків сходів яйцевидні, цілокраї, на черешках. Суцвіття - квітки поодинокі, на верхівці стебел. Віночок яскраво-червоний, іноді рожевий чи білий. Корінь- стрижневий. Насіння. Плід - коробочка Форма плоду- - округла чи оберненояйцевидна, гола, Форма насіння- ниркоподібна прямокутновиїмчаста Колір насіння - коричневий з червоним відтінком Колір плоду- - темно-солом'яний або сіро-бурий Розмір - довжина -0,75-1, ширина 0,5-0,75, товщина 0,5 мм. Маса 1000 насінин- 0,1-0,2 г. Розвиток. Сходить - в березні - травні, а літньо-осінні перезимовують. Цвіте - в травні - серпні. Плодоносить в липні - вересні. Біологічні особливості. Максимальна плодючість - 50 тис, насінин, Глибина проростання- не більше 1- 1,5 см. Життєздатність в грунті - свіжодостигле насіння в посушливий рік має період спокою і проростає лише наступної весни. Поширення. Росте по всій території України. У західній частині республіки, а також зрідка в Криму (Красногвардійський, Білогірський, Алуштинський райони)

трапляється мак польовий, який відрізняється від маку дикого яскраво-червоними пелюстками з чорною плямою біля основи.Росте на полях, степових пасовищах, біля доріг по всій республіці, на сході рідшає і зникає. Отруйна рослина. 

Морфологічна будова
Стебло - пряме, жорстковолосисте, висотою 30- 80 см. Листки - чергові, перистороздільні, з гострозубчастими часточками. Перша і друга пара листків сходів яйцевидні, цілокраї, на черешках. Суцвіття - квітки поодинокі, на верхівці стебел. Віночок яскраво-червоний, іноді рожевий чи білий. Корінь -стрижневий.

Розвиток
Сходить - в березні - травні, а літньо-осінні перезимовують. Цвіте - в травні - серпні. Плодоносить- в липні - вересні.

Насіння
Плід - коробочка Форма плоду- - округла чи оберненояйцевидна, гола, Форма насіння- ниркоподібна прямокутновиїмчаста Колір насіння- коричневий з червоним відтінком . Колір плоду- - темно-солом'яний або сіро-бурий. Розмір - довжина 0,75-1, ширина 0,5-0,75, товщина 0,5 мм. Маса 1000 насінин -0,1-0,2 г.

Сходи
з'являються в березні - травні, а літньо-осінні перезимовують.

Біологічні особливості
Максимальна плодючість - рослини 50 тис, насінин, Глибина проростання- не більше 1- 1,5 см. Життєздатність в грунті - свіжодостигле насіння в посушливий рік має період спокою і проростає лише наступної весни.

Поширення
Росте по всій території України. У західній частині республіки, а також зрідка в Криму (Красногвардійський, Білогірський, Алуштинський райони) трапляється мак польовий, який відрізняється від маку дикого яскраво-червоними пелюстками з чорною плямою біля основи.Росте на полях, степових пасовищах, біля доріг по всій республіці, на сході рідшає і зникає. Отруйна рослина.

***

Мак дикий (Papaver rhoeas);
мак-самосійка; мак-самосейка

Однорічна трав'яниста відстовбурченоволосиста рослина родини макових. Стебло прямостояче, розгалужене, 25–80 см заввишки. Листки чергові, перисторозсічені, з видовженоланцетними, надрізанозубчастими частками, з яких верхівкові довші за бічні. Квітки великі (3–5 см у діаметрі), двостатеві, правильні, 4-пелюст-кові, одиничні на вершку стебла й гілок; пелюстки яскравочервоні, рідше – рожеві або білі, здебільшого з чорною плямою біля основи, в ширину більші; ніж у довжину. Плід – широкоеліпсоїдна коробочка, при основі звужена в добре помітну ніжку. Цвіте з другої половини червня по серпень.





Поширення. Мак дикий росте розсіяно по всій території України як бур'ян на полях, на межах і засмічених місцях, уздовж доріг, на кам'янистих схилах. Заготівля і зберігання. Для лікарських потреб заготовляють пе­люстки (Flores Rhoeados) і макові головки (плоди). Пелюстки збирають у суху сонячну погоду з повністю розкритих квіток і швидко висушують у затінку, розстелюючи дуже тонким (1 – 2 см завтовшки) шаром. Сухих пелюсток виходить 10–11 % . Макові головки зрізують у період неповного достигання (у липні), коли вони починають набувати солом'яно-жовтого кольору. Сушать їх у затінку або в теплому приміщенні з доброю вентиляцією. Штучне сушіння пелюсток проводять при температурі до 35 °С, головок – при темпе­ратурі до 70 °С. Готову сировину зберігають у добре закупорених банках у сухому місці, захищеному від прямого сонячного проміння.

Рослина нєофіцинольна. Пелюстки офіцинальні в 12 країнах світу. Раніше вони входили і до складу вітчизняної фармакопеї (І –ІІІ видання).

Хімічний склад. Квітки маку містять близько 0,05 % алкалоїдів (коптизин, реадин, реагенін, хлорид N-метилстилопіну, глауцин та ін.), вітамін С, антоціани (похідні пеларгонідину й ціанідину, 3-біозид пеларгонідину та нудикаулін), слиз, пектин, смолисті речовини та солі заліза і магнію. В головках є алкалоїди (коптизин, реадин, сангвінарин, папаверрубіни), вітамін Е, вищі жирні кислоти (пальмітинова, стеаринова, лінолева).

Фармакологічні властивості і використання. Мак дикий заспокійливо діє на центральну нервову систему, має легкі снотворні й болетамувальні властивості, виявляє пом'якшувальну, обволікаючу, мокротовидільну, потогінну та кровоспинну дію. Настій пелюсток використовують проти кашлю, при бронхітах, трахеїтах і ларингітах, від безсоння, у випадку серцебиття, для лікування діареї й дизентерії, при болях у черевній порожнині та у разі мимовільного сечовипускання. Для місцевого лікування пелюстки маку використовують у вигляді порошку (як кровоспинний засіб) або лосьйону. Відвар головок найчастіше вживають при гострому кашлі (особливо у дітей), серцебитті, болях в черевній порожнині та у випадку нерегулярних і мізерних місячних. Заслуговують на увагу антибластичні властивості маку. Протипухлинну дію виявляють екстракти з насіння цієї рослини, про що свідчать експериментальні й клінічні спостереження японських вчених. У деяких країнах (Японія, Єгипет, Чілі, Марокко) плоди маку застосовують при онкологічних захворюваннях органів черевної порожнини, при саркомі, кондиломі та при зовнішніх формах раку.

Лікарські форми і застосування.

Внутрішньо – настій пелюсток (1 столова ложка сировини на 500 мл окропу, варять 10 хвилин) по чверті склянки 4 рази на день до їди; відвар головок (1 чайна ложка сировини на 500 мл окропу, варять 10 хвилин) по чверті склянки 4 рази на день до їди; настій 1 столової ложки суміші (порівну) пелюсток маку дикого, трави вероніки лікарської, листя підбілу звичайного і квіток калачиків лісових на 2 склянках окропу приймають по 1 столовій ложці 5–6 разів на день при коклюші і бронхіті; 15 г суміші пелюсток маку дикого і коріння бедринцю ломикаменевого у співвідношенні 2 : 1 заливають у термосі 2 склянками окропу, настоюють ніч, а вдень п'ють по великому ковтку щогодини як засіб, що заспокоює кашель; 40 г суміші пелюсток маку дикого, квіток бузини чорної, липи серцелистої, дивини густоквіткової, калачиків лісових, підбілу звичайного і гречки звичайної та трави медунки лікарської у співвідношенні 3:2:2: : 3 : 3 : 2 : 2 : 3 заливають у термосі 1 л окропу, настоюють ніч, а вдень п'ють по чверті склянки щогодини при сильному простудному кашлі та як сильний потогінний засіб; сироп із пелюсток маку (50 г сировини заливають 2 склянками окропу, додають 1 г виннокам'яної або лимонної кислоти, витримують 4 години, фільтрують, розчиняють у фільтраті 650 г цукру і варять сироп) дають дітям по 1 чайній ложці 5–6 раз на день при кашлі.

Зовнішньо – спорошковані пелюстки для присипання ран, які кровоточать; настій пелюсток (2 столові ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 1 годину, охолоджують, проціджують) використовують як лосьйон для протирань обличчя при сухій шкірі та зморшках. Мак дикий – отруйна рослина. Передозування небезпечне!

8 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

ФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

У нашому місті починає квітувати ПІВОНІЯ



ДЕНДРОФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

Піво?нія (Paeonia) — єдиний рід рослин родини півонієвих (Paeoniaceae)


Опис

Півонії — це багаторічні трави (більшість видів), а також кущі або півкущі (бл. 10 видів).

Півонія молочноквітова (Paeonia lactiflora)

Насіння Paeonia ludlowii

Більшість трав'янистих півоній зазвичай 0,5–1,5 м заввишки, деякі кущові і деревні сягають 1,5–3 м заввишки.

Мають шишковидно потовщене коріння.

Листки — чергові, великі, двічі-, тричі- перисторозсічені. Під квітками листя зазвичай дрібніше і більш скупчене, поступово переходячи у чашолистики.

Квітки півоній — великі, двостатеві, одиночні; білого, жовтого, жовто-гарячого, рожевого і червоного кольорів з відтінками. Складаються з 5-8 і більше пелюсток, велика кількість тичинок. Від 2 до 5 язиковидних маточок.

Плід — багатолистянка, що містить декілька великих лискучих насінин.

Поширення і види

Виділяють бл. 35 видів півоній, поширених переважно в помірних областях Європи, Східної Азії та Північно-Західної Америки.

В Україні ростуть 2 трав'янистих види: півонія вузьколиста (Paeonia tenuifolia, інакше — півонія тонколиста; народна назва — вороне?ць), що зустрічається в Лісостепу, Степу та Криму та півонія кримська (Paeonia daurica) — кримський ендемік.

Обидва види є рідкісними і занесені до Червоної книги України.

Застосування і розведення

Найширше застосування півонії знаходять як декоративні квіти — їх використовують в озелененні, для зрізування та зимової вигонки. Здавна відомі також лікарські властивості півоній.

Люди здавна культивують півонії. На тепер є сотні сортів цих квітів. Сорти півоній розрізняються розмірами і формами, забарвленням, будовою квітів, тривалістю цвітіння тощо.

За будовою квітів сорти півоній діляться на немахрові з одним рядом широких пелюсток («Golden Glow»), напівмахрові («Легіон Ханкор»), японські («Moon of Nippon») і анемоновидні («Лонгфелло»), махрові напівкулясті («Діамантовий розсип»), розовидні («Роберт Оутен») і корончаті («Канзас»).

Півонії віддають перевагу добре освітленим і прогрітим сонцем ділянкам, також стійкі до легкого затінку. Для висадки півонії посадкову яму треба підготувати заздалегідь — на дно викладають дренаж з битої цегли або крупного гравію, засипають 20-25 кг органічних добрив, які ретельно перемішують з землею, далі поливають яму і за потреби додають ґрунт.

Оптимальний термін висадки півоній — серпень-вересень.

Розмноження півоній зазвичай здійснюють за допомогою кущів, але також відростками коріння і стеблин.
[ред.]
Цікаві факти

Півонії, картина китайського художника Ванґ К'яна (Wang Qian), династія Юань, 1271–1368
Назва півонії пов'язана з Давньою Грецією, а про виникнення самої квітки розповідає поетичний міф з метаморфозою. Згідно з міфом у прадавні часи жив на землі талановитий лікар Пеан (Пеон), учень Асклепія, який вправно гоїв рани як богів (Ареса та Аїда[2]), так і простих смертних. Майстерність учня породила заздрощі вчителя і він задумав його позбутися. Але Зевс не допустив цього, перетворивши вправного лікаря на квітку, яку ми зараз знаємо як півонія. У більшості європейських мов назва квітки походить з імені давньогрецького міфічного персонажа.
Лікарські властивості півонії, про які є вже у давньогрецькому міфі про її походження, відомі у Європі здавна — давньоримський філософ І ст. до н.е. Пліній Старший нараховував з 2 десятки захворювань, які лікують за допомогою корневища півонії лікарської (Paeonia officinalis).
У Китаї півонія є національною квіткою, що їй приписують магічні властивості захисту від темних сил. Завдяки також і цьому, зображення півонії є одним з найпопулярніших у китайському традиційному образотворчому мистецтві.
На честь цих квітів названо астероїд 1061 Пеонія.


8 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій


ДЕНДРОФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

Дуб - дерево Роду, оберіг народу


Серед священних дерев українців найпочесніше місце займає дуб. Недаремно його вважали 'царем дерев'. Дуб часто порівнюють зі Світовим деревом, його ще називають деревом Роду, а у його густій кроні, за давніми повір'ями, живе 'цар птахів' (орел, сокіл). У давні часи дуб був святинею, храмом, місцем, де здійснювались релігійні обряди. Наші предки вважали дуб деревом Перуна-громовержця, символом мужності, чоловічого начала. Перун у наших предків був Богом справедливості, честі, вояцтва, грому та блискавки, втілення чесного суддівства, правди і праведної борні, верховодою Полку Перунового - найзавзятіших витязів, що оберігають Покон Рода Всевишнього у Яві. Наші пращури вірили в божественне народження русичів - нащадків Сварога, Дажбожих онуків.

Як вважають мовознавці, первісною назвою дуба було індоєвропейське 'perk', що частково збереглося в імені Бога - Perun. Назва 'дуб' означає власне 'дерево'. Санскритське Purus'a - чоловік, герой, рід людський, світовий дух, а також Бог, що втілює чоловіче начало. Він тотожний також грецькому Зевсові, частково римському Юпітерові, скандинавському Одину. В прадавніх русичів Перун має божественно-природне походження і означає силу небесної енергетики (електрики), яку Сварог дає людям для посилення їхньої життєвої сили. Слово 'перун' існує в українських діалектах як синонім блискавки і грому. Наприклад, у Карпатах є вислів 'Бодай тя Перун вдарив'. Цей же корінь мають дієслова 'перти, уперти, періщити, уперіщити': 'дощ уперіщив'. Цей Бог залишив на слов'янських землях чимало географічних назв: Перунова Рінь (на Дніпрі), село Перунове, урочище Перуни ( на Черкащині). В Болгарії є чоловіче ім'я Перун, жіноче - Перуніка.
Перунова Рінь знаходиться неподалік Хортиці в Запоріжжі, звідки сяяла слава запоріжських козаків. На острові, який у давні часи називався Хортич, колись було Перунове капище, де молилися Богам русичі князя Святослава перед походами. Це йому воїни наших предків давали клятву на вірність Батьківщині. Тут, за легендами, й загинув хоробрий князь - захисник Віри Предків. Радянська влада в 1927 році дощенту знищила святу могилу славетного князя.
У договорах русів з греками воїни князя Ігоря складали присягу Перунові як покровителеві війська. В цих договорах на позначення сповідників руської (рідної) віри вживали слова 'руси, русини' на противагу 'християнам' (грекам - 'не русам'), тобто ще побутувало уявлення про етнічність віри як своєї на противагу чужій, хоча вже частина русів була охрещена. Слова ж присяги були суворими як клятва воїнів і цілком в язичницькій традиції: '...Якщо ж переступить (порушить присягу) хто-небудь із країни нашої, чи князь, чи інший хто, чи охрещений, чи нехрещений, - хай не має він од Бога помочі і хай буде він рабом в сей вік і в будучий, ...йому належить від оружжя свого померти і хай буде він проклят Богом і Перуном, якщо переступить свою клятву'.
Роль Перуна у християнстві перебрав на себе ізраїльський Ілля-пророк - лютий ненависник язичників, який зарізав триста жерців з найголовнішим жерцем ( за 'Словом нікоєго христолюбця'), чи 850 жерців (за Біблією), щоб викликати дощ.
Наші волхви і відуни користувалися книгами 'Громниками', за якими передбачали події залежно від фази місяця, в якій гримів грім. Перший грім навесні вважався цілющим на здоров'я. Цілющими також були так звані 'громові стріли' - камінчики, пробиті блискавкою: вода, перелита крізь утворену блискавкою дірочку, вважалась освяченою і використовувалась для лікування. Такі камінчики в Карпатах називають 'Перуновими топірцями' (записано Іваном Франком). Карпатські язичницькі храми і святилища існували ще кілька століть після офіційного впровадження християнства.
Ще в ХХ ст. молодята здійснювали весільний обряд трикратного обходу навколо дуба, навіть після церковного вінчання. Дуб шанують за міцність, красу, довговічність. 'Міцний, як дуб', - кажуть про сильного чоловіка. Освячені на Перунів день (20 липня) жолуді використовують у магії родючості і шанують як чоловічі обереги, які носять на шиї в ладанках або зашивають в одяг. В цей день жінки віншують чоловіків вінками з гілочок дуба. Вінки чоловіки зберігають протягом року до наступного свята і використовують в разі потреби для зміцнення організму (кілька листочків до чаю або додають у купіль). Листя дуба жінки використовують в оздоровчій магії для своїх чоловіків та синів, щоб вони були міцними та дужими. Напар з листя мати доливає синам до купелі, замовляючи при цьому:
Гой, Дубе, Дубе, мій діду любий!
Ходи в господу до нашого роду,
на наших синів дай свою силу,
щоб злії духи їх не косили.
На наших синів дай свої м'язи,
щоб злії духи не рвали в'язи.
На наших синів дай свої моці,
щоб були з Перуном на кожному кроці!
Перуна уявляли струнким, срібноголовим, золотовусим чоловіком з луком і стрілами в руках. У Радзивилівському літописі є малюнок статуї Перуна, який стоїть на високій колоні зі списом і щитом. Біля статуї Перуна завжди палало вогнище, 'живий вогонь', який підтримували постійно. З опису Володимирового пантеону дізнаємося, що кумир Перуна мав людську подобу: дерев'яний тулуб, залізні ноги, срібну голову, золоті вуса.
Існує повір'я, що дерево, в яке ударив Перун, не можна використовувати для будівництва, але воно придатне для виготовлення музичних інструментів. Блискавка (ще в народі називають її Перуницею) найчастіше попадає з усіх дерев саме в дуби - 54 зі 100 ударів. В тополю - 24, ялину - 10, сосну - 6, бук - 3, липу - 2, акацію - 1.
Історичні відомості про священні дуби маємо з Х ст. Так, у хроніці Костянтина Багрянородного описано священний дуб на о. Хортиця. У 'Слов'янській хроніці' Гельмольда повідомляється про священні дуби, які росли біля храмів полабських слов'ян ще в ХІІ ст. Герборд подає відомості про священний дуб у Щечині (у поморських слов'ян). У всіх описаних священних дубах, на думку народу, перебуває сам Бог Перун ( у полабських слов'ян - Прове). На культ священних дубів у Київській Русі вказують знахідки в ріках Десні й Дніпрі поблизу Києва й Чернігова.
Тисячолітні дуби ростуть зараз ще в декількох місцях України, зокрема в Холодному Яру біля с. Мельники, де я недавно побувала. Цей дуб Максима Залізняка має вже понад 1240 років. Біля нього освячували мечі для боротьби з ворогом гайдамаки і козаки. Ще й у ХХ столітті в Холодному Яру не могли встановити московську владу до 1924 року, бо як тільки червоні окупанти підходили до Холодного Яру, дзвін мотринського монастиря піднімав холодноярівців на боротьбу з ворогом. Дух волі і енергію для воїнів-захисників випромінює ця земля, а тисячолітні і столітні дуби є її оберегами.
На жаль, такими давніми дубами не може похвалитись Львівщина, бо вже при нашій, не окупаційній владі, винищувались столітні дуби на догоду амбіціям деяких чиновників та 'професорам' від лісництва. Тому наші галицькі нащадки не скоро будуть мати свого дуба-оберега, який би піднімав дух свободи, пробуджував народ від багатолітньої сплячки для спротиву проти своїх гнобителів та давав енергію для підняття з колін і з добровільного рабства. Дерево, якому судився довгий вік, стає священним. Так, на Рівенщині є дуб, якому близько 1300 років. Це найстаріше дерево в Україні. Священними також вважають дерева, з якими пов'язані історичні постаті та легенди. В с.Верхня Хортиця до недавнього часу ріс дуб, під яким відпочивали Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Ілля Рєпін, Микола Лисенко. Цьому дубові було 800 років Нині цей дуб і музей, який був заснований поруч, уже перестали існувати. Але на Хортиці посаджено 2000 дубків з жолудів цього історичного дуба-велетня.

8 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій
Новий прийшов месійка і герой
щоб научить нас, свинопасів, жити...
Що треба нам любить, як треба сіять жито, -
усе і всіх поставить під контроль.
І кинулась до ніг вельможна рать, -
ті, хто вчора інших славив...
Перевернулись вмить хорти лукаві,
за крісло можуть всіх і все продать!
Й продажні ЗМІї заволали теж, -
яке ж то щастя людям привалило!
І лізуть вже вилизувать без міри і без меж!
А людям тут нема чого ловить,
отак, тримають у кишені дулі
вчорашнім й нинішнім... Набивши гулі,
не вірять ні колишнім, ні новим,
Вони вже навчені, - що влада для людей,
які накралися, крадуть і будуть красти...
Тому надіються на себе - й баста!
Працюють тяжко... і ніхто чудес не жде...

Та ви, нові месійки, не спішіть
над нами святкувати перемогу,
Ми - українці, ми живі ще, слава Богу!
й ростуть мечі у кожного в душі...

Леонід ДАЦЕНКО, лауреат Симоненківської премії

// Даценко Л. І янгол, з автоматом на плечі: захалявна книжка Українця: поезії / Л. Даценко. - Черкаси, 2011. - С. 34.

7 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

ДЕНДРОФЛОРА ВАТУТНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

У НАШОМУ МІСТІ ПОЧАЛА КВІТУВАТИ СПІРЕЯ (ТАВОЛГА) ВАНГУТТА

Спірея Вангутта - з родини Розоцвітих (Rosaceae). Широко поширена в Росії, Західній Європі і Північній Америці.

Це витончений чагарник з широкорозкидістою кроною, дугоподібно зігнутими і звисаючими квітковими гілками. Кінціїх щорічно підмерзають, але це не зменшує її декоративності.


Зовнішній вигляд: висота і діаметр крони досягають 2 м. Відрізняється розкидистими, такими, що дугоподібно згинаються вниз гілками, створюючими красиву 'каскадну' форму крони.

Квіти: суцвіття плоскі багатоквіткові парасольки на кінцях облиствених гілочок; окремі квітки спірєї Вангутта чисто-білі, до 8 мм в діаметрі. Квітне спірея щорічно, тривало, в червні – липні; іноді буває і повторне цвітіння в липні— серпні, але не таке рясне, як вперше.

Плоди: формуються не щорічно, дозрівають в жовтні.

Листя: до 3,5 см завдовжки, оберненояйцевидні, зубчаті, 3-5-лопатеві, зверху темно-зелені, знизу тьмяно-сизі, голі.


Вимоги: краще росте при достатньому поливі і на сонячному місці.

Грунти: до грунтів невимоглива.

Розмноження: вкоріненням зелених живців або весняним посівом сухого насіння.

Застосування в ландшафтному дизайні: солітери, в групах або в живоплотах, як обрамлення партеров.

***

Таволга Вангутта (S.vanhouttei)
Гибрид Spiraea cantoniensis X Spiraea trilobata. Кустарник до 2,3 м. высотой, 2,6 м. вдиаметре кроны, раскидистой формы с красивыми дугообразно изгибающимися книзу ветвями. Листья обратнояйцевидные, тёмно-зелёные сверху, светло-синевато-зелёные снизу. Цветки 8 мм. в диаметре, чисто-белые, собраны в зонтикообразные кисти, обильно покрывают ветви по всей их длине. Цветёт со второй декады мая. Продолжительность цветения 24 дня. Оно всегда обильно, даже в полутени. В суровые зимы обмерзают концы побегов. Устойчива в условиях города. Одна из самых красивых таволог. Рекомендуется для создания живых изгородей свободной формы, одиночных и групповых посадок на газоне и опушках.

***

Таволга Вангутта
Пономаренко Владимир
Пьянящий ветер перемен несет в себе любви простуду.
Когда-нибудь жалеть я буду, что пал при штурме этих стен.
Но пусть я жертва этой битвы, и сердце в клочья разорвал,
Я разберу души завал словами искренней молитвы…

В твоём пасьянсе нет мне места, я лишь валет, а не король,
Напрасно сердце не неволь, гони, как курицу с насеста,
Скажи, что я не твой герой, что в этой пьесе нет мне роли –
Я не хочу такой неволи, где я с тобой – и не с тобой…

Богемных свар не нужно мне, я приземлённая натура,
Моя судьба такая дура – всё ищет истину в вине.
А ты – рождённая из пены, сто раз Венера из Венер,
А я – лишь робкий кавалер… Душа в темнице… Душат стены…

Смешенье радости и грусти, а дальше всё – финала нет,
Мистический парад планет на волю душу не отпустит.
Я невзначай люблю не ту, примерив маску Лилипута,
Напрасно Таволга Вангутта надела белую фату…

20.05.2011

*Таволга, или Лабазник – род многолетних трав семейства Розовые. Насчитывает больше десяти видов, Таволга Вангутта – один из видов, названый в честь Луи Ван-Гутта, который вывел самый пышноцветущий сорт, из-за обилия молочно-белых соцветий в народе называется «Невеста»

***

Род спирея (сем. Розоцветные) достаточно многочисленный и включает около 90 видов. Все они — невысокие листопадные кустарники. По времени цветения спиреи делят на две группы — весен- не- и летнецветущие. Большое количество самых разнообразных видов и садовых форм позволяет при умелом подборе добиться их непрерывного цветения с весны до глубокой осени. К группе весеннецветущих спирей отнесен гибрид спиреи кантонской (Spiraea cantoniensis) и трехлопастной (Spiraea trilobata), который давно рассматривается как самостоятельный вид — спирея Ван-Гутта.

Высота и диаметр кроны куста достигают 2 м. Побеги раскидистые, дугообразно изогнутые, придающие кроне красивую каскадную форму. Листья до 3,5 см длиной, обратнояйцевидные, зубчатые, 3—5-лопастные, сверху — темно-зеленые, снизу — сизые. Цветки чисто-белые, собранные в густые, многочисленные, полушаровидные соцветия, густо покрывающие весь побег, под тяжестью которых гибкие ветви склоняются почти до земли.

Цветет несколько недель в середине июня—начале июля. Иногда наблюдается повторное цветение в июле—августе, но уже не такое обильное. Зимостойка. Интересны ее сорта: Gold Fountain — куст высотой до 1 м; листья светлые, салатово-желтые; цветки белые, в щитковидных соцветиях; Pink Ice — маленький, 60—70 см в высоту, куст со светло-зелеными листьями, покрытыми кремовыми пятнами; молодые побеги кремово-розовые.

Все спиреи нетребовательны к почве. Светолюбивы. Засухоустойчивы. Растут быстро, зацветают на 3-й год. Рекомендуется посадка на слабокислых почвах. Раз в несколько лет растениям требуется формирующая и омолаживающая обрезка. Они легко воспроизводятся делением куста, черенками, отводками, порослью. Видовые растения можно размножить семенами, которые всходят без предварительной подготовки.

Растения сажают одиночно и группами на газоне, в каменистых, вересковых и японских садах, на опушках леса, склонах и альпийских горках, вдоль прогулочных дорожек, на берегу водоемов. Высокорослые сорта могут дополнить свободно растущие живые изгороди, низкие — хороши в качестве бордюра в миксбордерах.

7 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій
ФЛОРА ВАТУТІНОГО ТА ЙОГО ОКОЛИЦЬ

У ВАТУТІНСЬКОМУ МІСЬКОМУ ПАРКУ КВІТУЮТЬ НЕЗАБУДКИ.

Хто не знає прекрасної рослини з ніжно-голубими квітами, яка росте в дикому стані на сирих місцях і на берегах водойм? Це незабудки. Вони гарні для витончених букетів. Зрізані квіти довго тримаються у воді і не рідко на їх стеблах формуються корінці.

Незабудки являються дворічною рослиною. В рік посіву вони формують тільки кущики, а зацвітають в травні – червні наступного року.

Розмножують незабудки насінням і рідко - діленням кущів. Для отримання красивих і нормально розвинених рослин їх висівають рано (в квітні – на початку травня) в ящики з садовою землею або в парник. Їх можна сіяти також і в грунт – на грядки. Загущені посіви проріджують, а потім в середині літа розсаджують на грядки на відстані 12-15см одне від одного.

Незабудки які перезимували, весною висаджують у квітник. Також можна висаджувати в серпні – вересні зразу на постійне місце. Особливо красиві масиви з них, обставлені бордюром з білого махрового арабісу.

Цвітіння незабудок продовжується 20-30днів, після чого їх замінюють літніми квітами. При цьому завжди слід залишити деяку кількість рослин для збирання насіння. Ознакою дозрівання є побуріння і підсихання коробочок. Дозріле насіння має блискучу коробочку. Попавши в землю, вони сходять через 10-20днів. Нерідко навкруги маточних рослин формується ціла колонія саджанців, які можна розсадити на дорощування, або на клумби.

Незабудки являються прекрасним матеріалом для горшкової культури і вигонки. Для цього добре розвиті кущі діаметром не менше 20см осінню до морозів висаджують у відповідні їх величині горщики і для укорінення спочатку розміщують їх в парники під рами, а пізніше в холодну добре провітрену оранжерею з температурою плюс 4-5?С.

Можна зберігати рослини і в провітреному підвалі. Щоб уникнути загнивання, зимою рослину поливають вміру. Зігнивші листки видаляють.

На кінці січня починають вигонку незабудок при температурі 10-12?С. В лютому-березні рослина зацвітає.

***

Легенда про незабудку

Іванко та Марійка були найкращою парою серед пастухів і пастушок Карпат. І про їхнє кохання та вірність складалось навіть прислів'я. Та ось одного разу Іванкові передають суворий наказ батьків: «Негайно вернутися додому і прийняти спадок, що залишив йому померлий дядько».

Тоді у бідолашної Марійки зароджується сумнів: «Чи не зрадить її Іванко, розбагатівши і захопившись якоюсь красунею? Чи не покине він її? Але вона не наважується відкрити йому свої побоювання й застерегти, боїться, що недовіра образить Іванка. А тим часом серце розривається від горя. Настала хвилина розлуки. Іванко ніжно обіймає Марійку. Схвильована до глибини душі, не може стримати сліз, і кілька краплин з її чудесних синіх очей падають під ноги в траву. І диво! Кожна краплина перетворюється на таку ж синю квіточку. І Марійка мовчки зриває їх по одній, подає коханому і каже: «Не забудь мене». То були перші квіти-незабудки.



Незабудка - символ вічного кохання

...Давним-давно жила дівчина Нельяна. Була вона неперевершеної вроди, що сотні верств навколо пройди, такої не зустрінеш. Були в неї напрочуд синьо-голубі великі очі, чарівні риси обличчя, гнучкий тополиний стан. На її виточені плечі спадали розкішні, кольору стиглої пшениці, коси. Неначе сама Афродіта дарувала їй ту неземну вроду, а річкові німфи місячними ночами чесали золоту корону її шовкових кіс.

До пари їй був і наречений, якого дівчина палко кохала. Вже й мали побратися скоро, вже й рушники були вишиті для нареченого, і батьки дали згоду, та раптом — війна! Залилася сльозами красуня, забилося з розпачу серце, з невимовної туги близької розлуки з коханим затуманились блакитні очі. Раптом, на свій подив, закохані, що востаннє прощалися край саду біля червоної калини, вгледіли, що на місці, де впали дівочі сльози, розквітли маленькі голубі, наче очі коханої, чарівні квіточки.

І сказали одне одному закохані на прощання: «Не забудь мене!» — і заховали біля свого серця тендітну диво-квіточку як символ вічного кохання. Обоє зберегли вірність. Після довгої розлуки вони знову зустрілися щасливі і радісні. А поряд, як і колись, цвіли голубі зірочки тендітної рослини.

З тих пір, говорить народна мудрість, і назвали люди цю ніжну голубооку квіточку незабудкою.



Австрійська легенда про незабудку

Багато років тому наречений і наречена пішли на берег Дунаю гуляти. Раптом дівчина побачила край стрімкого берега невідому їй раніше квітку і захотіла дістати її. Хлопець відразу нагнувся, щоб зірвати квітку, але нога його ковзнула і він впав у річку.

Марно кликала дівчина на допомогу. А юнак боровся з течією, намагаючись утриматись на воді, та ніхто не відгукнувся. Він востаннє з’явився над водою і лише встиг крикнути коханій: ”Не забудь мене!”. Коли ж через кілька днів знайшли його тіло – у стиснутих пальцях була квітка.

Юна дівчина гірко плакала, і на могилі нареченого посадила квітку, яка відтоді має назву Незабудка.

Легенда про незабудки та вогники

Багато-багато років тому жила собі дівчинка з прекрасними, як небо, блакитними очима. Батько з матір'ю так сильно любили свою дочку, що ніяк не могли придумати їй відповідного імені. Сусіди теж обожнювали красиву дівчинку, ласкаво називаючи її Синьоочкой.

Поруч, по сусідству, жив хлопчик з яскравими, як полум'я, волоссям, і звали його Вогником.

Грали дружно Синьоочка з Вогником з ранку до вечора, поки не виросли. Розлучаючись, блакитноока дівчинка кожного разу говорила своєму другу: 'Не забудь мене'. А той відповідав: 'Не забуду я тебе, незабудочка моя'!

Пішов одного разу Вогник в ліс за дровами, вибрав там суху осику і ударив по ній сокирою: 'Суха, славно горіти буде', - вирішив він.

А сокира як відскочить від дерева і пряме йому по ногах. Поморщився він від болю, замахнувся другий раз, а сокира знову вирвалася з рук і знову його по ногах!

Розсердився Вогник, утретє ударив.

- Пустуєш... Все одно у вогні згориш!

Як тільки він це промовив, звідкись згори донісся скрипучий старечий голос:

- Я-то не згорю, а ось ти яскравим полум'ям горіти будеш-ш-шь!

І тут звідкись налетів обпалюючий вітер, і волосся спалахнуло на його голові. Вони горіли яскравим полум'ям, бризкаючи всюди іскрами. І там, куди вони потрапили, в траві спалахнули вогняні квіти.

Тут згори, розірвавши тишу, зірвався самотній страшний регіт, від якого вогники затремтіли на своїх тонких ніжках і тужливо задзвеніли.

Плакуча верба, яка усе бачила, так і залилася горючими сльозами від жалості до хлопчика.

Тим часом Синьоочка скрізь шукала свого друга, і серце привело її до того місця. Плакуча верба розповіла їй про усе, що сталося. Синьоочка гірко заплакала, а верба укрила її своїми м'якими гілками. Коли та трохи заспокоїлася, вона повідала їй одну стару історію.

- Сто років тому жив в лісі один Чаклун, і була у нього дочка, зліше за яку нікого на світло не було. Ні птахам, ні звірам, ні самому батьку не було від неї спокою. І ось коли вона задумала спалити ліс, Чаклун не витримав і перетворив її на стару суху осику, щоб зла більше нікому не робила. І погнила б так вона усіма забута, та тільки сокира Вогника розбудила в ній злу силу.

- Що ж мені тепер робити? - закричала у відчаї Синьоочка.

- Йди скоріше звідси, поки не пізно, - тривожно зашептала Плакуча верба.

- Нікуди я не піду. Я розтоплю її крижане серце! - закричала Синьоочка.

Вона хотіла підняти із землі сокиру, але чомусь не змогла навіть зрушити його з місця.

- Віддай мені його, зла розлучниця! - скрикнула Синьоочка і стала щосили бити кулаками по сухому дереву.

Але стара Осика, зачаївшись, мовчала. Впала тоді Синьоочка на траву і, поливаючи сльозами землю, до самої ночі благала чаклунку допомогти їй.

В цей час викотився із-за лісу місяць і освітила поляну, на якій то там, то тут спалахували яскравими ліхтариками вогники.

- Вгадаєш, який твій, тоді він вічно буде з тобою, - пролунав згори старечий голос.

Вони усі мої квіти-вогники! - закричала Синьоочка і ударилася головою об сухий ствол осики.

Стара чаклунка простогнала, ніби щось надламалося в ній, і, ледве ворочає сухими гілками, проскрипіла:

- Колі так хочеш, так залишайся з ним назавжди!

І знову налетів обпалюючий вітер, і згоріла дівчинка в яскравому полум'ї, як згорів її коханий, тільки очі її блакитні на траві залишилися. Цього разу довго дув палаючий вітер, і зла чаклунка не змогла його зупинити. Така сама, тріщить на увесь ліс, згоріла в яскравому полум'ї.

І відразу стало тихо. Вище піднявся місяць і освітила увесь ліс.

Поряд з вогниками зарябіли блакитні квіти. Відтоді завжди разом Вогник з Синьоочкой. Опівночі, коли ліс спить і яскраво світить місяць, можна почути ледве уловимий шепіт, що шелестить. Прислухайтеся!

- Не забудь!

- Не забуду ніколи, незабудочка моя!

Це квіти переговорюються між собою. Вони адже теж люблять один одного.

***

За переказами, цю квітку богиня Флора наділила властивістю повертати пам’ять людям, які щось забувають. В Німеччині відзначають дні Незабудки. У Франції Незабудку дарували на пам’ять і зберігали як реліквію. В Голландії із соку Незабудок готували сироп проти кашлю.




6 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

Клени

 

Наш парк - це природ­ний куточок, що залишився в місті як нагадування про незаймані ліси. Він, зви­чайно, не повністю, але все ж таки достатньою мірою зберігає нам радість спілку­вання з природою, дає змо­гу, не відриваючись від повсякденних справ, час від часу бувати серед при­роди. Важко переоцінити значення міських зелених насаджень для людини. Кожне дерево поглинає шкідливі гази, що їх виді­ляють транспорт і підпри­ємства, осаджує на своєму листі пил та сажу, постачає атмосферу киснем. Дерева насичують повітря фітонци­дами, які згубно діють на хвороботворні мікроорга­нізми. Дерева - наші най­кращі помічники в бороть­бі за оздоровлення навколишнього середовища.

А скільки радощів та ду­шевного спокою дарують нам їхня краса, аромат, ла­гідне шелестіння листя! І це - знайомі нам з дитинства клен і вільха, сосна і дуб, каштан і липа, тополя і ясен. Знайомі незнайомці, живі лабораторії, фабрики радо­щів та здоров'я.

Про деякі з них - наша розповідь.

...Спробуйте десь нап­рикінці лютого - на почат­ку березня прогулятися пар­ком та уважно придивити­ся до кленів.

Ось із надломленої гі­лочки чи подряпинки на ко­рі клена гостролистого з'я­вилася крапелька рідини. Вона світла й солодка, за­пах від неї свіжий, наче з весняного струмочка. Кра­пелька ця - сигнал: прийшло передвесіння.

Сік кленів - це один з 'рекордсменів' за місткістю цукру. Клен польовий - прекрасний весняний медо­нос.

Усі клени - чудові де­коративні дерева, їх листки на гілках розміщені мозаїч­но і через це не затінюють один одного.

У кленів цінна дереви­на: щільна, тверда, міцна, а в явора ще й гнучка. З клена роблять найкращі флейти, гобої, кларнети. Ко­лись найкращі карети виго­товляли з деревини клена.

Клен - синоптик-рекордсмен; він починав 'проливати сльози' ще за три-чотири доби до негоди. Кленові дерева горять доб­ре і довго утримують жар.

А які фарби дають кле­ни.

Та й народна медицина не обминає корисне дерево: відвари з кори як в'яжучий засіб радять при опіках, для полоскання ротової порож­нини тощо.

Клени - надійні філь­три, які очищують по­вітря від шкідливих вики­дів автомашин.

 

4 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

Береза бородавчаста

 

У сиву давнину слов'яни рік, як і тепер, поділяли на дванадцять місяців. Але починався він не січнем, а бе­резнем.

Берези-одні з перших дерев, а подекуди й перші, надягли зелене вбрання. Тому й місяць, що починав рік, називався березіль. Українська мо­ва зберегла давню назву. Вслухайтесь: місяць берези -березень.

Здавна це дерево шанують люди. Білокора красуня! У яко­го дерева є такий чистий і світ­лий стовбур? За будь-якої по­годи, в будь-який час, неза­лежно від пори року здалека помітиш її, впізнаєш, ні з яким іншим деревом не сплутаєш.

З давніх-давен береза стала символом чистоти, невин­ності та ніжності. Вона оспівана в піснях, прославлена е живопису.

Багато цікавого можна розповісти про березу. Ось, нап­риклад, березова кора або берест. З давніх часів люди ро­били з нього посуд й кошики, гаманці, легке взуття. Тепер берест найчастіше використовують для добування березо­вого дьогтю. Очищений дьоготь використовують у парфу­мерії, медицині, ветеринарії. Березова ефірна олія, яку до­бувають з нього, є глистогінним засобом. Дьоготь може бу­ти й замінником паливних та мастильних матеріалів.

Березове вугілля - найкраще для металургії, активова­не вживають при харчових отруєннях.

Взагалі народна та наукова медицина широко викорис­товує березу. Настій з бруньок та листків - сечогінний та жовчогінний засіб. Настоєм листків миють голову, щоб змен­шити випадання волосся.

Дуже корисний і березовий сік. Він містить цукор, віта­міни, яблучну кислоту. З нього роблять прохолодний на­пій. Та коли мова пішла про березовий сік, то зауважимо, що його можна брати лише на ділянках, призначених для вирубування. У нашому парку це категорично заборонено, бо міський парк - заповідний об'єкт місцевого значення.

4 мая 2013

Бурій Валерій, пользователь 1ua
Валерій Бурій

Зе­ленi ша­ти Ва­тутiно­го

Прек­рас­на на­ша зем­ля! Ча­рів­ні лу­ки і лі­си, стрім­кі кру­чі та спо­кій­ні до­ли­ни... Як не зга­да­ти сло­ва ви­дат­но­го ук­ра­їнсь­ко­го по­е­та Пав­ла Ти­чи­ни: “Сад зе­ле­ний — що є кра­ще, як кру­гом цві­те, рос­те?” Ва­ту­ті­не — яс­кра­ва квіт­ка в бу­ке­ті Шев­чен­ко­во­го краю. Наш свя­тий обов’язок — пе­ре­да­ти рід­ний край нас­туп­ним по­ко­лін­ням кві­ту­чим са­дом, а не от­ру­є­ною, ви­сох­лою пус­те­лею.

Гід­ро­ло­гіч­ні за­каз­ни­ки “Бо­ло­та” (24 га), “Ска­ли­ват­ка” (5,2 га) яв­ля­ють со­бою бо­лот­ні ма­си­ви — уні­каль­ні ре­гу­ля­то­ри вод­но­го ре­жи­му ра­йо­ну, а та­кож місь­кий парк з ко­лек­ці­єю цін­них по­рід де­рев і ку­щів, пам’ят­ка са­до­во-пар­ко­во­го мис­тец­тва рі­шен­ням об­лви­кон­ко­му від­не­се­ні до за­по­від­них об’єк­тів міс­це­во­го зна­чен­ня.

Ці­ка­ви­ми при­ро­до­о­хо­рон­ни­ми об’єк­та­ми на око­ли­цях на­шо­го міс­та є уро­чи­ща Від­ва­ли, Гриз­ло­ве, “го­лу­бі озе­ра” та ін.

Уро­чи­ще від­ва­ли має пло­щу 500 гек­та­рів. Во­но зна­хо­дить­ся на пів­ніч­но-за­хід­ній око­ли­ці міс­та. В 50-х і 60-х ро­ках тут, у ви­роб­ках бу­ро­ву­гіль­но­го роз­рі­зу, пра­цю­вав тран­спор­тно-від­валь­ний міст. Він ви­гор­нув із знач­ної гли­би­ни на по­вер­хню ма­те­ри­ко­ві піс­ки, на яких про­ве­де­ні ро­бо­ти по ре­куль­ти­ва­ції зе­мель.

Ре­льєф уро­чи­ща пе­ре­сі­че­ний кру­ти­ми схи­ла­ми від­ва­лів-те­ри­ко­нів. Всі на­сад­жен­ня ство­ре­ні штуч­но. Пе­ре­ва­жає сос­на зви­чай­на, яли­на, бе­ре­за і віль­ха. Є ака­ція бі­ла (ро­бі­нія нес­пра­вжньо­а­ка­ція), дуб. З ку­що­вих по­рід — лох вузь­ко­лис­тий, об­лі­пи­ха та ін­ші. Ка­ли­на і об­лі­пи­ха є цін­ни­ми лі­карсь­ки­ми рос­ли­на­ми.

Наш місь­кий парк — міс­це ма­со­во­го від­по­чин­ку й куль­тур­них за­хо­дів на­се­лен­ня, ре­зер­ват цін­них по­рід де­рев і ку­щів, трав’янис­тих рос­лин.

Зак­ла­да­ли парк пер­ші бу­дів­ни­чі шах­тарсь­ко­го міс­та. Піс­ля ро­бо­ти, у ви­хід­ні дні во­ни роз­би­ва­ли алеї, га­зо­ни і квіт­ни­ки, са­ди­ли де­ре­ва і де­ко­ра­тив­ні ку­щі. Се­ред ен­ту­зі­ас­тів бу­ли М.Г.Бо­го­мол­кін, А.М.Бур­ла­ка, А.Д.Бай­да, А.З.Гло­ба, Г.П.Жу­линсь­кий, К.О.Кап­лу­нен­ко, А.П.Мі­рош­ни­чен­ко, Д.П.Стя­гун, К.В.Свет­ла­ков та ба­га­то ін­ших.

Са­ди­ли спо­чат­ку то­по­лі, кле­ни, ясе­ни, бі­лу ака­цію, зго­дом парк по­пов­нив­ся цін­ни­ми по­ро­да­ми де­рев: ду­бом, бе­ре­зою, каш­та­ном, ли­пою, го­ро­би­ною, кле­на­ми ка­надсь­ким, гос­тро­лис­тим... Парк став улюб­ле­ним міс­цем від­по­чин­ку жи­те­лів міс­та.

Особ­ли­віс­тю на­шо­го пар­ку є віль­не роз­мі­щен­ня на­сад­жень на знач­ній те­ри­то­рії. На ве­ли­ких га­зо­нах ви­сад­же­ні гру­пи де­ко­ра­тив­них де­рев; не­ве­ли­кі, але яс­кра­ві квіт­ни­ки мі­ня­ють ко­льо­ро­вий спектр про­тя­гом се­зо­ну, мо­ну­мен­таль­ність гід­ро­тех­ніч­ної спо­ру­ди (штуч­не во­дос­хо­ви­ще на р.Шпол­ці) по­єд­ну­єть­ся з ши­ро­ки­ми але­я­ми і “зе­ле­ни­ми те­ат­ра­ми”, які од­но­час­но вмі­щу­ють знач­ну кіль­кість лю­дей. Парк від­різ­ня­єть­ся віль­ним по­єд­нан­ням прос­то­ро­вих ком­по­зи­цій, роз­ку­тіс­тю, гар­мо­ній­ним злит­тям на­сад­жень і бу­ді­вель у єди­ний ар­хі­тек­тур­ний ком­плекс. Є тут і ши­ро­кі алеї, і міс­ця ма­со­вих гу­лянь, ес­тра­да, літ­ній кі­но­те­атр, спор­тив­ні та роз­ва­жаль­ні май­дан­чи­ки.

Роз­мі­щен­ня рос­лин у пар­ку не ви­пад­ко­ве, а обу­мов­ле­не зап­ла­но­ва­ною ком­по­зи­ці­єю. По­о­ди­но­кі ку­щі або де­ре­ва, ви­сад­же­ні се­ред га­зо­нів чи ізо­льо­ва­но від ін­ших по­діб­них рос­лин, на­зи­ва­ють­ся со­лі­те­ра­ми. У цій ро­лі вис­ту­па­ють особ­ли­во цін­ні ек­зо­тич­ні рос­ли­ни або де­ко­ра­тив­ні ку­щі: пі­ра­мі­даль­ні то­по­лі, яли­ни, кві­ту­чі спі­реї (та­вол­ги) Ван­гут­та, жи­мо­лос­ті та­тарсь­кої, проб­ко­во­го де­ре­ва, мод­ри­ни, ка­таль­пи біг­но­ні­є­вид­ної, ялів­цю. Ос­нов­не приз­на­чен­ня со­лі­те­рів — виз­на­чи­ти центр ек­спо­зи­ції, під­крес­ли­ти ар­хі­тек­тур­ну зна­чи­мість від­по­від­ної ді­лян­ки пар­ку.

Чи­ма­ло сво­є­рід­но­го ко­ло­ри­ту вно­сять у ро­зу­мін­ня пар­ко­вої ком­по­зи­ції са­мі рос­ли­ни. Ад­же крім ефек­тно­го зов­ні­шньо­го виг­ля­ду, во­ни не­суть і пев­не сим­во­ліч­не на­ван­та­жен­ня. Уро­чис­тість ялин, жур­ли­вість пла­ку­чих верб, чис­то­та і не­зай­ма­ність бе­ре­зи — все це ба­га­то мо­же роз­по­віс­ти лю­ди­ні, яка гли­бо­ко оз­на­йом­ле­на з сим­во­лі­кою рос­лин. Не­дар­ма в пар­ко­вій та квіт­ни­карсь­кій куль­ту­рі ба­га­тьох на­ро­дів сим­во­лі­ку ще на­зи­ва­ють “мо­вою” рос­лин.

Є в на­шо­му пар­ку і ряд ек­зо­тич­них рос­лин, нап­рик­лад, туя за­хід­на — не­ве­лич­ке струн­ке де­рев­це з стрім­ки­ми гі­лоч­ка­ми. Шпиль­ки у туї є, але во­ни дріб­ні, лус­ко­вид­ні. По­хо­дить во­на з Пів­ніч­ної Аме­ри­ки.

Наз­ву то­по­лі да­ли древ­ні гре­ки. В Афі­нах на цен­траль­ній пло­щі про­хо­ди­ли на­род­ні збо­ри. Пло­щу на­зи­ва­ли по­пу­лус, що в пе­рек­ла­ді зна­чить на­род. Так наз­ва­ли і де­ре­ва, які виз­на­ча­ли іє­рар­хію грець­ко­го де­мок­ра­тич­но­го сус­піль­ства, — то­по­лі. То­по­ля пі­ра­мі­даль­на ін­тро­ду­ко­ва­на з Аф­га­ніс­та­ну. Але наш зем­ляк Та­рас Шев­чен­ко ма­лю­вав пей­за­жі рід­ної Ук­ра­ї­ни, і струн­кі пі­ра­мі­даль­ні то­по­лі бу­ли там од­ним з обов’яз­ко­вих еле­мен­тів без­кра­йо­го сте­пу.

В од­ній жар­тів­ли­вій ін­дійсь­кій каз­ці йдеть­ся про те, як у дав­ни­ну мав­пи во­ю­ва­ли зі сло­на­ми. Сло­ни ви­ни­щу­ва­ли мавп’ячі по­сі­ви, руй­ну­ва­ли їх хи­жі. Якось мав­пи зіб­ра­лись ра­зом і вно­чі на­па­ли на спля­чих сло­нів. Ба­га­тьох ве­лет­нів по­сік­ли. Ті ж, що за­ли­ши­ли­ся жи­ви­ми, з пе­ре­ля­ку втек­ли з джун­глів і на­зав­жди осе­ли­лись між людь­ми. Мав­пи ви­рі­ши­ли увіч­ни­ти свою пе­ре­мо­гу. Во­ни від­рі­за­ли у по­би­тих сло­нів ву­ха і роз­ві­ша­ли їх на гіл­ках де­рев. Зго­дом ву­ха так міц­но при­рос­ли до гі­лок, що й са­мі по­зе­ле­ні­ли. І до­сі ви­сять во­ни на кра­су­ні-ка­таль­пі — де­ре­ві зі сло­но­ви­ми ву­ха­ми...

Ка­таль­пи — од­ні з на­йу­люб­ле­ні­ших ек­зо­тич­них рос­лин на­шо­го пар­ку. Їх ве­ли­ке, схо­же на сло­но­ві ву­ха лис­тя вра­жає сво­єю пиш­ніс­тю. У чер­вні роз­пус­ка­ють­ся кві­ти — стрім­ке бі­ле во­лот­тя, з яко­го до осе­ні дос­ти­га­ють дов­гі, струч­ко­по­діб­ні пло­ди, які на­га­ду­ють чис­лен­ні стрі­ли в са­гай­да­ку во­ї­на.

В пар­ку є й мо­ло­ді ек­зем­пля­ри ду­ба чер­во­но­го.

Пло­ща, яку зай­ма­ють зе­ле­ні на­сад­жен­ня Ва­ту­ті­но­го, скла­дає: 226 га під пар­ка­ми та скве­ра­ми, та лі­со­вий ма­сив нав­ко­ло міс­та — по­над 600 га (2003р.).

З ме­тою ви­яс­нен­ня ви­до­вої та прос­то­ро­вої струк­ту­ри зе­ле­них на­сад­жень мною бу­ло про­ве­де­но дос­лід­жен­ня лі­со­пар­ко­вих на­сад­жень міс­та.

Зе­ле­ні на­сад­жен­ня ха­рак­те­ри­зу­ють­ся ве­ли­кою ви­до­вою різ­но­ма­ніт­ніс­тю. Се­ред них: мод­ри­на єв­ро­пейсь­ка, сос­на зви­чай­на, яли­на єв­ро­пейсь­ка, туя за­хід­на, ялі­вець зви­чай­ний і ко­за­чий, бар­ба­рис зви­чай­ний, пла­тан кле­но­лис­тий, в’яз гра­бо­лис­тий (бе­рест), шов­ко­ви­ця чор­на і бі­ла, дуб зви­чай­ний і чер­во­ний, бе­ре­за бо­ро­дав­час­та, го­ріх грець­кий, вер­ба бі­ла і пла­ку­ча, оси­ка, то­по­ля бі­ла і пі­ра­мі­даль­на, ли­па сер­це­лис­та, сам­шит віч­но­зе­ле­ний, аб­ри­кос зви­чай­ний, ай­ва дов­гас­та, виш­ня зви­чай­на, глід кри­ва­во-чер­во­ний, го­ро­би­на зви­чай­на, го­ро­бин­ник го­ро­би­но­лис­тий, гру­ша зви­чай­на, сли­ва до­маш­ня, та­вол­га вер­бо­лис­та, спі­рея Ван­гут­та, че­рем­ха зви­чай­на, че­реш­ня, шип­ши­на змор­шку­ва­та, яб­лу­ня до­маш­ня і лі­со­ва, гле­ди­чія ко­лю­ча, амор­фа ку­що­ва, ро­бі­нія зви­чай­на (бі­ла ака­ція), бар­хат амурсь­кий; кле­ни: гос­тро­лис­тий, явір, ясе­но­лис­тий; гір­ко­каш­тан зви­чай­ний, брус­ли­на бо­ро­дав­час­та, ви­ног­рад ди­кий, бу­зок зви­чай­ний, фор­зи­ція пла­ку­ча, об­лі­пи­ха кру­ши­но­вид­на, бу­зи­на чор­на, ка­ли­на зви­чай­на, жи­мо­лость та­тарсь­ка, ка­таль­па біг­но­ні­є­вид­на та ін.

Ден­дроф­ло­ра міс­та — гі­гантсь­ка ла­бо­ра­то­рія чис­то­го по­віт­ря, не­об­хід­но­го для лю­ди­ни. Оп­ти­маль­ну річ­ну нор­му спо­жи­ван­ня лю­ди­ною кис­ню, яка скла­дає близь­ко 400 кг, здат­ні за­без­пе­чи­ти де­ре­ва, що рос­туть на пло­щі 0,3 га. Се­ред де­рев “чем­пі­о­ном” по ви­ді­лен­ню кис­ню вва­жа­єть­ся то­по­ля, яка за ве­ге­та­цій­ний пе­рі­од зат­ри­мує 50 кг пи­лу, то­ді як вер­ба бі­ла або клен — ли­ше 30. Від­бу­ва­єть­ся та­кож ви­ді­лен­ня ак­тив­них ле­тю­чих ре­чо­вин — фі­тон­ци­дів, що здат­ні приг­ні­чу­ва­ти, зни­щу­ва­ти хво­ро­бот­вор­ні мік­ро­ор­га­ніз­ми і гри­би, де­зін­фі­ку­ю­чи по­віт­ря.

Але слід пам’ята­ти й та­ке, що опа­ле лис­тя — це не сміт­тя, а кон­че пот­ріб­ний для нор­маль­но­го роз­вит­ку рос­лин еле­мент еко­ло­гіч­ної сис­те­ми. Пе­рег­ни­ва­ю­чи, во­но стає ор­га­ніч­ним доб­ри­вом, зба­га­чу­ю­чи грунт гу­му­сом і, що особ­ли­во важ­ли­во, пло­дю­чий грунт зас­во­ює та зне­за­ра­жує різ­ні заб­руд­ню­ю­чі ре­чо­ви­ни. Спа­лю­ю­чи лис­тя та гіл­ля, ми заб­руд­ню­є­мо по­віт­ря ток­сич­ни­ми ре­чо­ви­на­ми, які впли­ва­ють на спад­ко­ві струк­ту­ри, на роз­ви­ток ор­га­ніз­мів у ем­брі­о­наль­но­му ста­ні, мо­жуть спри­чи­ни­ти роз­ви­ток різ­но­ма­ніт­них зло­я­кіс­них пух­лин, ас­тми, алер­гії. По­піл та дим пот­рап­ля­ють у по­віт­ря, кон­цен­тру­ють во­ло­гу, і за­мість яс­но­го не­ба над міс­том ви­сять ту­ма­ни, наб­рид­ли­ва мря­ка. Крім то­го, по­ру­шу­єть­ся вся еко­ло­гіч­на сис­те­ма пар­ку чи лі­су, що зу­мов­лює по­ру­шен­ня ре­гу­ля­ції вод­но­го ре­жи­му грун­ту (під­стил­ка вби­рає во­ло­гу і пос­ту­по­во від­дає її ко­рін­ню).

Під­стил­ка за­хи­щає грунт від ущіль­нен­ня; зле­жа­ний грунт мер­твий. Ра­зом із під­стил­кою у ра­зі її спа­лю­ван­ня ги­нуть чис­лен­ні ко­ма­хи, біль­шість з яких зни­щу­ють шкід­ни­ків і бе­руть участь у про­це­сі грун­то­ут­во­рен­ня, є кор­мом для пта­хів. Во­гонь зни­щує ра­зом з опа­лим лис­тям і ор­га­ніч­ні ре­чо­ви­ни грун­ту.

Ра­зом з лис­тям і грун­то­вою ор­га­ні­кою зго­рає й час­ти­на по­віт­ря, що ут­во­ри­ло­ся рос­ли­на­ми про­тя­гом лі­та. В опа­ло­му лис­ті міс­тять­ся ра­ді­о­ак­тив­ні та ін­ші шкід­ли­ві ре­чо­ви­ни, які з ди­мом роз­но­сять­ся на біль­ші те­ри­то­рії.

Для тих, хто ви­во­зить опа­ле лис­тя, а не спа­лює, пот­ріб­ні тран­спорт, бен­зин та ін­ше.

Про­по­зи­ції:

— зби­ра­ти опа­ле лис­тя з пок­ри­тих ас­фаль­том до­ріг, тро­ту­а­рів; з га­зо­нів, а та­кож у скве­рах, пар­ках зби­ра­ти ли­ше гіл­ля, сміт­тя;

— лис­тя під­грі­ба­ти до стов­бу­ра де­ре­ва, рів­но­мір­но роз­гор­та­ти по га­зо­ну, за­пов­ню­ва­ти ним при­род­ні впа­ди­ни на по­вер­хні грун­ту;

— лис­тя зби­ра­ти у спе­ці­аль­ну ком­пос­тну яму для одер­жан­ня ком­пос­ту;

— лис­тя зби­ра­ти у де­я­ких міс­цях га­зо­ну не­ве­ли­ки­ми пор­ці­я­ми;

— по­ли­ва­ти лис­тя в су­ху по­го­ду, щоб прис­ко­ри­ти йо­го пе­рег­ни­ван­ня і усу­ну­ти мож­ли­вість по­же­жі; по­лив еко­ло­гіч­ні­ший, ніж ви­ве­зен­ня, то­що.

От­же, слід пам’ята­ти кож­но­му меш­кан­цю на­шо­го міс­та про те, що пот­ріб­но по­біль­ше збе­рег­ти ку­точ­ків при­ро­ди в їх пер­вин­но­му ста­ні, аби кож­ний ди­ко­рос­лий вид мав пра­во на своє іс­ну­ван­ня і по­даль­ший роз­ви­ток.

В.Бу­рій, член На­ці­о­наль­ної Спіл­ки жур­на­ліс­тів Ук­ра­ї­ни.

4 мая 2013


... 25 ...


  Закрыть  
  Закрыть